Umirovljenici više nemaju na čemu uštedjeti, ali ovih šest načina mogu pomoći
Znate li da mijenjanjem navika možete godišnje uštedjeti na desetke tisuća kuna? U svakoj novoj godini na vrhu svakog takvog popisa svakako je prestanak pušenja koji ne čuva samo novčanik, nego i zdravlje. No, ima i drugih načina koji umirovljenicima mogu sačuvati nešto od malih mirovina.
Mirovine su male i nedostatne za pokrivanje osnovnih, a kamo li dodatnih troškova života. Stanarina, režije, lijekovi, hrana i krediti ne mogu se namiriti ni sa prosječnom hrvatskom plaćom, a kamo li mirovinskim primanjima do 500 do 2.500 kuna koliko ostvaruje većina hrvatskih umirovljenika.
U Novu godinu ušli smo s nižim PDV-om na hranu i lijekove, no već je s prvim danima jasno da na tim stavkama, zahvaljujući trgovačkim trikovima i nećemo posebno uštedjeti. No, možemo to učiniti na nekoliko drugih načina.
Prestanite pušiti
Cigarete su poskupjele, a 25 kuna za kutiju dnevno stvara mjesečni trošak od 750 kuna. Godišnje, riječ je o trošku od čak 9.000 kuna. Sve i da pušimo manje ili kupujemo duhan, ispod tisuću kuna na ovaj porok sigurno nećemo potrošiti tijekom godine. Prestankom pušenja rješavamo se i štetne navike, koja nam zbog narušavanja zdravlja samo izbija dodatne kune u apoteci. Naime, činjenica je da su pušači podložniji prehladama i ostalim zdravstvenim smetnjama.
Kavice zamijenite šetnjama
Zvuči žalosno da kao umirovljenici ne možemo izdvojiti ni 10 kuna dnevno za šalicu kave s prijateljima. Ali, tu smo gdje smo i 300 kuna mjesečno, odnosno 3.600 godišnje za ovaj užitak mnogima je previše. Sve da na kavicu idete samo jednom tjedno, potrošit ćete 40 kuna. Za isti iznos možete kupiti kilogram kave i pripremati je bližnjima kod kuće svaki dan tijekom mjeseca. Kafić možete zamijeniti tako da radije prošetate u društvu. Osim što je besplatno, i zdravije je.
Grickalice za goste pripremite sami
Običaji nalažu kada nam netko dođe u goste da pred njih nešto i serviramo, naravno prema mogućnostima. Slatke i slane grickalice u trgovini koštaju te nam mjesečno iz džepa mogu izbiti 200 kuna mjesečno, što je 2.400 kuna godišnje. Umjesto toga, sami ispecite kekse ili slane štapiće od sastojaka koje već imate kod kuće. Osim što je jeftinije, zdravije je, domaće i daleko finije. Isto možete učiniti i sa sokovima ako imate viška voća, umjesto da trošite na one kupovne.
Odjeću potražite u ‘second hand’ dućanima
Većina umirovljenika često zna reći kako na odjeću ne troši. No, tu i tamo se dogodi da nam pofali neki komad robe, poput kaputa ili zimske jakne koji se istroše. Dodatni je to trošak od par stotina kuna, a rabljeno u sasvim dobrom stanju za samo nekoliko kuna možemo pronaći u ‘second hand’ trgovini.
Na tržnicu idite kasnije
Stariji ljudi imaju naviku plac obići već u osam sati ujutro kako bi ranije započeli s kuhanjem ručka. Međutim, na tržnicu se uvijek isplati ići za običnih radnih dana i to pred sam kraj radnog vremena. Prodavači tada ne samo da spuštaju cijene voća i povrća koje nisu uspjeli prodati, nego često daju veće količine za isti iznos novca kako bi se riješili viška robe koju sutra više neće moći prodati zbog isteka svježine.
Tražite košare i police s popustima
Većina trgovina danas ima košare s proizvodima pred istek roka trajanja, snižene i za više od 50 posto. Među njima su potrebni mliječni proizvodi koje ćemo ionako brzo potrošiti, a pritom možemo uštedjeti barem stotinu kuna mjesečno. Isto tako, mnoga hrana može se konzumirati i nakon isteka preporučenog roka uporabe.