Umirovljenici u ovom gradu imaju se čemu veseliti: Mirovinski cenzus raste na 460 eura
Grad Rijeka povećava mirovinski cenzus s 305 na 460 eura, čime će više umirovljenika s nižim primanjima ostvariti pravo na novčanu pomoć. Ova mjera ima za cilj osigurati bolju zaštitu starijih građana, a dio je to socijalne reforme usmjerene na ublažavanje rizika od siromaštva. Uz to, smanjuje se i prirez, kao i porez na dohodak.
Grad Rijeka planira značajne promjene u socijalnim programima i poreznom opterećenju građana, s naglaskom na povećanje socijalnih prava starijih osoba i smanjenje poreza na dohodak. Na nedavno održanoj konferenciji za medije, gradonačelnik Rijeke, Marko Filipović, najavio je predložene mjere koje će biti predstavljene Gradskom vijeću, a koje su usmjerene na poboljšanje socijalne zaštite najugroženijih građana te daljnje porezno rasterećenje.
Povećava se mirovinski cenzus na 460 eura
Jedna od najznačajnijih mjera odnosi se na povećanje cenzusa prihoda za socijalne programe, čime će se omogućiti većem broju građana da ostvare pravo na novčanu pomoć. Grad Rijeka planira povećati cenzus prihoda za 20 posto, tako da će samci s primanjima do 600 eura, umjesto dosadašnjih 485 eura, ostvarivati pravo na socijalnu pomoć. Za dvočlana kućanstva taj cenzus će se povećati sa 725 na 900 eura, za tročlana s 875 na 1.080 eura, a za četveročlana kućanstva s 1.015 na 1.260 eura.
– S namjerom da naš socijalni program obuhvati što širi broj osoba u potrebi te uzevši u obzir inflaciju i posljedično, iako nažalost često nedovoljno povećanje plaća građana, glavne promjene koje planiramo vezane su uz povećanje cenzusa odnosno uvjeta prihoda građana temeljem kojeg zadovoljavaju kriterij uvrštenja u naš socijalni program, rekao je zamjenik gradonačelnika Goran Palčevski.
Također je najavio i povećanje mirovinskog cenzusa s 305 na 460 eura, čime će umirovljenici s nižim primanjima moći ostvarivati pravo na novčanu pomoć za svakodnevne životne troškove. Prema njegovim riječima, ovo povećanje ima za cilj osigurati bolju zaštitu starijim građanima, koji su jedna od najrizičnijih skupina kada je u pitanju rizik od siromaštva.
Smanjuje se i porez na dohodak
Uz to, uvode se i nove vrste pomoći, poput sufinanciranja rehabilitacijskih tretmana za djecu s teškoćama u razvoju, te uključivanje inkluzivnog dodatka kao jednog od uvjeta za ostvarivanje prava iz socijalne skrbi. Inkluzivni dodatak je namijenjen osobama s invaliditetom kako bi im se omogućilo ravnopravno sudjelovanje u društvu, a zamijenit će dosadašnje oblike pomoći poput osobne invalidnine i doplatka za njegu.
Uz povećanje socijalnih prava, Grad Rijeka planira i smanjenje poreza na dohodak u 2025. godini. Prema prijedlogu gradonačelnika Filipovića, niža stopa godišnjeg poreza na dohodak smanjit će se s 22,4 na 22 posto, dok će se viša stopa smanjiti s 33,6 na 33 posto. Ovaj prijedlog dolazi kao nastavak politike poreznog rasterećenja građana, koja je započeta na početku gradonačelnikovog mandata, kada je stopa prireza smanjena s 15 na 13 posto.
– Na tom tragu u idućoj godini planirano je smanjenje stope godišnjeg poreza na dohodak na području grada Rijeke. U tu svrhu od danas je i u javnom savjetovanju Nacrt prijedloga Odluke o izmjeni Odluke o visini poreznih stopa godišnjeg poreza na dohodak na području grada Rijeke i svi koji to žele mogu mu pristupiti i uključiti se putem portala rijeka.hr, poručio je gradonačelnik Filipović.
Podsjetimo, rastom mirovina mnogi će umirovljenici prijeći porezni prag od 560 eura, koliko trenutno iznosi osobni odbitak. To znači da će morati početi plaćati porez. Vlada je najavila da će osobni odbitak iduće godine podići na 600 eura pa bi poreznih platiša među korisnicima mirovina trebalo biti ipak nešto manje, o čemu smo pisali ovdje. Porez na mirovinu trenutno plaća čak 35 posto umirovljenika. Riječ je o gotovo 364.000 korisnika.