Umirovljenici o novoj naplati vrećica: ‘Pored rasta cijena trgovci nas deru i s time’
Naplata laganih plastičnih vrećica u trgovinama i na tržnicama nije dobro sjela građanima, a pogotovo ne umirovljenicima. Nije određena točna cijena vrećica, već ju određuju trgovine zasebno, a problem se javlja i s higijenom, kako su nam se požalili umirovljenici. Osim toga, ovo je još jedan način ‘deranja’ po džepu građana. Neki tako smatraju da se umjesto naplate mogao jednostavno uvesti škarnicl, dok su nam drugi ponudili svoje rješenje problema.
Uvođenje naplate laganih plastičnih vrećica je krenulo od 1. siječnja, a uz plastične vrećice uključuje i razne ambalaže o čemu smo pisali i ovdje. Novom mjerom nisu zadovoljni građani ni umirovljenici koji su nam otkrili što točno misle na našoj Facebook stranici. Neki smatraju da je ovo još jedan način poskupljenja, a drugi u pitanje dovode i samu higijenu i praktičnost ove mjere.
Uvođenje naplate iz određenog razloga
Do uvođenja naplata laganih plastičnih vrećica došlo je zbog prekomjernog korištenja ovih vrećica. One su se prvotno koristile iz higijenskih razloga, ali su se s vremenom počele koristiti previše, kako su nam rekli iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije. Saznali smo i koja se sve ambalaža naplaćuje.
– Vezano za ambalažu koja podliježe spomenutim propisima, možemo istaknuti primjerice papirnate vrećice s plastičnim prozorom (npr. za pekarske proizvode), papirnate vrećice za masnu hranu koje su s unutarnje strane obložene plastikom ili plastične vreće u koje se pakira meso na mesnicama debljine stijenke do 15 mikrona, objasnili su nam.
‘Država je, kao i obično, napravila sprdačinu’
Normalno je da građani, kao i umirovljenici nisu zadovoljni ovom mjerom, što su nam i rekli u komentarima na našoj Facebook stranici. Naime, svaki cent se itekako osjeti, pogotovo kada se kupuje više različitog povrća, što znači i više vrećica koje se sada naplaćuju. Čitatelj nam je tako napisao da je i vrećicu u pekari morao platiti deset centi.
– S naplaćivanjem tih nesretnih vrećica država je napravila, kao i obično, sprdačinu pa pored rasta cijena trgovci nas deru i s tim vrećicama. Jutros sam u jednoj pekari morao platiti vrećicu za mali kruh 10 centi. Mali, bijeli kruh i vrećica 1,10 eura!? Dokle deranje građana od države i u ime države?, pita se čitatelj.
Na isti problem se osvrnula i čitateljica našeg portala. Ona je spomenula još jednu problematiku.
– U mesnici se za 10 dkg salame ili sira važe i papir plus naplata tog istog papira koji ima plastičnu foliju jedan cent. Jako dobro osmišljen model naplaćivanja, kaže čitateljica Marija.
‘Stavite papirnate škarnicle na police’
Čitateljica Zorica smatra da su cijene voća i povrća same po sebi visoke i da mogu pokriti trošak vrećica. Pita se i zašto se ne stave papirnati škarnicli koji se lakše razgrađuju u prirodi, a navodi i kako se sve prebacilo na blagajnice i blagajnike koji sada moraju rješavati probleme.
– Stavite papirnate škarnicle na police, na odjele mesa i ribarnice, pakirati u papir kako se i prije pakiralo. Papir je imao onu zaštitu da se nije mogao promočiti i problem ste riješili. Tko želi vrećicu, neka si ju uzme.
Čitateljica Mirjana poručuje kako nije državi stalo do smanjenja plastičnog otpada, već je, kako kaže bitan samo profit. Stipe je dodao kako je ovo udar na potrošače i narod.
‘Higijenu bolje da ne komentiram’
Problem umirovljenica Branka vidi i u higijeni voća i povrća na traci, a koje se ne nalazi u vrećicama.
– Tako danas gledam celer, mrkvu, salatu, kolerabu, krumpir, jabuke i naranče kako se kotrljaju na traci te ih blagajnica prikuplja, sortira i važe. Grdo za vidjeti, a o higijeni bolje da i ne komentiram, napisala je umirovljenica Branka.
Bilo je i onih koji su napisali kako se snalaze. Tako čitateljica Marija piše da u jednu vrećicu treba staviti više vrsta voća i povrća i samo zalijepiti barkod od svakoga. Ona je kupila tanke, prozirne vrećice na koje zalijepi barkod. Rješenje nudi i čitateljica Nena.
– Poanta svega je: ne uzimaj plastične vrećice, donesi sa sobom zamjenske, pa nećeš trebati platiti tih 0,01 eura.
Čitateljica je u pravu jer postoji ova opcija. Naime, kupci mogu sa sobom uzeti vrećice i na taj način uštedjeti, ali se prvo moraju javiti trgovcima. Više možete pročitati u ovom tekstu.