Umirovljenici iz udruge Futur egzaktni uživaju u aktivnostima: ‘Da se malo posvete sebi’
Varaždinska udruga umirovljenika Futur egzaktni osnovana je prije dvije godine, a sada broji već 200 članova. Umirovljenici godišnju članarinu plaćaju samo deset eura godišnje, a svaki tjedan uživaju u druženju i mnogim aktivnostima poput vježbanja, slikanja, igranja stolnog tenisa. Predsjednik udruge Branimir Mihalinec kazao je da je sada vrijeme da uživaju u mirovini kada to nisu stigli dok su stvarali i bili posvećeni obitelji.
Varaždinska udruga umirovljenika Futur egzaktni svojim članovima nudi niz aktivnosti u kojima mogu uživati. Bave se nordijskim hodanjem, vježbaju, kuglaju, a imaju i školu slikanja. Udruga je osnovana prije dvije godine, a ovih dana je upisala svog 200. člana.
Sve aktivnosti su besplatne
Umirovljenici koji su članovi udruge Futur egzaktni članarinu plaćaju minimalno, a nude zaista puno toga. Druže se svakoga dana, a aktivnost im u trećoj dobi daje razgibano tijelo i vedar duh. Umirovljenici za brojne aktivnosti plaćaju članarinu od samo 10 eura godišnje, a sve su aktivnosti besplatne. Istaknuli su kako na vježbama sudjeluju vježbači od 60 pa do čak 88 godina. Umirovljenici i putuju, a o tome smo već pisali ovdje.
– Da im nađemo neke aktivnosti s kojima se nisu stigli baviti, a željeli su, dok su radili, dok su stvarali, dok su gradili obitelji. Sad kad su došli u mirovinu da ne budu eksploatirani od svojih obitelji, čuvari unuka, djece i svih stvari. Nego da se malo posvete sebi, kazao je Branimir Mihalinec, predsjednik udruge Futur egzaktni, piše HRT.
‘Imamo kavicu pa nordijsko hodanje’
Članovi i članice varaždinske udruge umirovljenika rado dolaze na druženja, a već su stvorili i rutinu. Umirovljena fizioterapeutkinja Nina Srdarević u udruzi je voditeljica vježbi za kralježnicu. Vježbaju ruke, vratnu kralježnicu, kralježnicu, leđa, kukove i ostale dijelove tijela. Članica udruge Karmen istaknula je kako joj vježbe koriste, a naučila ih je raditi samostalno i kod kuće.
– Ponedjeljkom imamo tu kavicu, popodne je nordijsko hodanje. Utorkom imam ujutro vježbanje. Srijedu imam ujutro kuglanje, popodne imamo disco golf, rekla je Štefica Šargi, članica udruge Futur egzaktni. Osim sporta, njeguju i umjetničko izražavanje, a radionicu akvarela vodi slikar Živko Toplak.
– U tim objektima smo kao gimnazijalci igrali ping-pong, trenirali. Međutim, poslije ovoga radne obveze, obiteljske, smo prestali. Sad u trećoj dobi izgleda da je to sport za nas, kazao je član udruge Ljudevit Šeruga. Voditelj stolnoteniske grupe Zlatko Branilović kazao je da postoje i istraživanja kako je ovaj sport dobar za prevenciju Parkinsonove bolesti koja u starosti nije rijetkost. Više o bolesti nam je govorila predstojnica Klinike za neurologiju KBC Rijeka i pročelnica Katedre za Neurologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci Vladimira Vuletić, o čemu možete pročitati ovdje.