Umirovljenici iz BiH putuju po 120 km do svoje banke: To ih doslovno košta pola mirovine
Dok u Hrvatskoj građani imaju problema s bankomatima zbog uvođenja eura, u susjednoj zemlji banke zatvaraju svoje poslovnice u manjim mjestima. Zbog toga umirovljenici moraju putovati i po 120 kilometara, a cijene prijevoza su tolike da im pola mirovine ode na jedno putovanje do banke.
Dok su u Hrvatskoj zbog uvođenja eura od 15. prosinca neki bankomati isključeni, zbog čega je Hrvatska udruga banaka objavila i kartu s aktivnim bankomatima, o čemu smo ranije već pisali, sa sličnim problemima se susreću i građani u Bosni i Hercegovini.
Banke koje djeluju u toj zemlji počele su zatvarati svoje poslovnice u manjim mjestima, zbog čega su građani prisiljeni putovati u veće gradove kako bi podigli svoje plaće ili mirovine. Jedine poslovnice banaka su već zatvorene u Driniću i Bosanskom Petrovcu, a uskoro će biti i u Glamoču.
– Problem je i taj što nemamo autobusnih linija za Banja Luku, koja je udaljena nekih 120 kilometara. Prva sljedeća općina u Republici Srpskoj koja ima banku je Ribnik, a on je udaljen 62 kilometra i Mrkonjić grad oko 80 kilometara. Najbliža poslovnica banke koja je egzistirala u našoj lokalnoj zajednici nalazi se u Banja Luci, tako da, na primjer, umirovljenici koji nisu stigli prebaciti svoje mirovine u poštu sad moraju ići do Banja Luke da bi podigli mirovinu. Sad zamislite koliki je to problem, posebno za one sa najnižom penzijom od 230 konvertibilnih maraka, a neki prijevoznici traže do 100 maraka da ih odvezu do Banja Luke i vrate natrag. To je skoro polovica njihove mirovine”, objasnio je za Nezavisne načelnik općine Drinić, Drago Kovačević.
Nude dobre uvjete
Možda bi im bilo lakše da se ista stvar nije dogodila u Bosanskom Petrovcu, susjednoj općini, ali s druge strane entitetske linije. Tamo je također zatvorena jedina poslovnica banke, u kojoj je s tog područja bilo između šest i sedam tisuća korisnika. Pitanje je što tjera vodstva banaka da zatvaraju poslovnice u manjim sredinama, pogotovo ako im općine nude povoljne uvjete.
– Nudimo dobre uvjete za banke koje dođu u Drinić. Tu je besplatan poslovni prostor kojeg dajemo na korištenje, zatim zaštitarska služba. Taj prostor je pokriven video-nadzorom. Bili smo spremni i u okviru zakonskih mogućnosti dati neku subvenciju za određene troškove za koje to možemo. Pregovarali smo, ali nije bilo zainteresiranih da dođu i otvore poslovnicu. Mislim da se bez pomoći države ovaj problem ne može riješiti, ogorčen je načelnik Kovačević.
Problem svima
Uskoro će biti zatvorena i jedina poslovnica banke u općini Glamoč. Načelnik te općine potvrdio je da će ostati samo bankomat, no i bez toga, problem imaju poduzetnici.
– Najveći problem će stvoriti ugostiteljskim objektima i firmama koji svakodnevno moraju polagati depozite na svoje račune. Ovo će biti problem i za umirovljenike, ali i sve ostale građane. Najbliža banka je u Livnu, koje je udaljeno tridesetak kilometara. Razgovaramo i s drugim bankama, ali nažalost, nitko još nije zainteresiran, naveo je načelnik Nebojša Radivojša.