Umirovljenici i rad: Provjerili smo kako funkcionira naknada za samoizolaciju
Jesu li umirovljenici koji rade na pola radnog vremena – umirovljenici ili radnici? Budući da je sve veći broj ljudi u Hrvatskoj pod zdravstvenim nadzorom (izolacijom), raspitali smo se kako funkcionira pravo na naknadu plaće zbog tog slučaja u specifičnoj skupini umirovljenika koji rade.
Recimo da niste umirovljenik i da ste u nekom sasvim običnom radnom odnosu i da vam je plaća 6.000 kuna neto. I odjednom dođe epidemija koronavirusa, a vi morate u samoizolaciju na pola mjeseca.
“Naknada plaće za vrijeme privremene nesposobnosti/spriječenosti za rad (bolovanje) jedno je od prava na novčane naknade, koje osiguranici ostvaruju u okviru prava iz obveznoga zdravstvenog osiguranja, uz pravo na zdravstvenu zaštitu.
Pod privremenom nesposobnošću za rad za vrijeme koje osiguraniku pripada pravo na naknadu plaće smatra se odsutnost s rada zbog bolesti ili ozljede, odnosno drugih okolnosti utvrđenih Zakonom o obveznom osiguranju, zbog kojih je osiguranik spriječen izvršavati svoju obvezu rada u skladu s ugovorom o radu, drugim ugovorom ili aktom”, kazali su nam iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
Za vrijeme izolacije, umjesto plaće, primat ćete 4.257 kuna naknade od HZZO-a. Toliko iznosi predviđeni iznos za mjesec dana naknade. Budući da ćete u izolaciji biti samo pola mjeseca, iznos naknade pada na 2.128 kuna. Pod pretpostavkom da ćete ostatak mjeseca normalno odraditi, dobit ćete i polovicu plaće za odrađeno vrijeme. Taj ćete mjesec, zbog bolesti ili izolacije, primiti tek 5.128 umjesto 6.000 kuna koliko bi vam bila plaća.
Nezavisni hrvatski sindikat pisao je nedavno o toj problematici, a njihove zahtjeve za hitnom izmjenom zakona možete pročitati OVDJE.
Što ako ste umirovljenik koji radi?
Umirovljenici koji rade na pola radnog vremena mogu primati puni iznos mirovine. U Hrvatskoj ih ima podosta, gotovo 12 tisuća.
Pola radnog vremena znači i pola predviđene pune plaće za radno mjesto gdje rade, ali prema odgovoru kojeg smo dobili od HZZO-a – i pola naknade za bolovanje. A tko će ju platiti – ovisi o tomu koliko umirovljenik/radnik ima godina.
“Osiguranik koji je navršio 65 godina života i 15 godina mirovinskog staža osiguranja na temelju nesamostalnog ili samostalnog rada nema pravo na naknadu plaće na teret sredstava obveznog zdravstvenog osiguranja za vrijeme privremene nesposobnosti, već na teret sredstava poslodavca, odnosno na teret sredstava osiguranika obveznika uplate doprinosa”, stoji u odgovoru HZZO-a.
No, ako ste mlađi od 65 godina, vrijede drugačija pravila:
“Umirovljenici koji rade u polovici punog radnog vremena, a koji nisu navršili 65 godina života i 15 godina mirovinskog staža osiguranja, ostvaruju pravo na naknadu plaće za vrijeme privremene nesposobnosti za rad zbog izolacije na teret sredstava obveznog zdravstvenog osiguranja za polovicu radnog vremena odnosno za sate koje bi radili da nisu privremeno nesposobni za rad zbog izolacije”, kažu u HZZO.
Dakle, ako umirovljenik koji radi na pola radnog vremena mora na pola mjeseca u izolaciju – neće dobiti polovicu iznosa naknade kao i neki običan radnik (navedenih 2.128 kuna), nego duplo manje od tog iznosa – 1.064 kune. Naravno, uz to ide i puni iznos mirovine. Drugim riječima, zakon ne radi razliku između umirovljenika koji radi na pola radnog vremena i radnika koji radi na pola radnog vremena.