Umirovljenica sa 5.200 kuna ne može preživjeti u Njemačkoj pa je iselila!
Za naše prilike zvuči posve nevjerojatno, no umirovljena Njemica Petra Kallenbach bila je prisiljena napustiti svoju zemlju, jer u njoj ne može preživjeti od svoje mirovine koja iznosi 700 eura, odnosno oko 5.200 kuna, koliko u Hrvatskoj ne ostvaruje ni četiri posto građana. Dakle 96 posto, što je više od milijun naših umirovljenika, živi s manje od iznosa s kojim se u Njemačkoj to ne može.
Njemica Petra Kallenbach nakon umirovljenja odlučila je preseliti u Bugarsku. Razlog? U svojoj zemlji ne može preživjeti sa 700 eura mirovine, stoga je izabrala odredište s jeftinijim životnim troškovima. Bosanskohercegovački redatelj Srđan Šarenac snimio je o njezinom slučaju, koji nažalost nije izoliran, dokumentarni film “Bugarski san” kako bi progovorio o siromaštvu starije populacije u Njemačkoj.
Ostajalo joj samo 20 eura za cijeli mjesec
Od 700 eura mirovine, 500 je morala davati za stanarinu, a kada bi platila ostale troškove, ostajalo bi joj oko 20 eura za čitav mjesec. Petra Kallenbach iz tog je razloga u 65. godini života odlučila da želi kvalitetniji život, jer za nju treća životna dob nije čekanje smrti, nego prilika za početak nekog novog života. Naime, u Hamburgu je odlazila po humanitarnu pomoć koja se dijeli jednom tjedno, a u Bugarskoj živi svoj san, piše Deutsche Welle.
Naime, primanja manja od 917 eura u Njemačkoj se smatraju siromaštvom. U Bugarskoj je pak situacija sasvim obrnuta. Prije svega, tamo za stanarinu umjesto 500 eura treba izdvojiti 155 eura. Ostaje joj stoga dosta novca za normalan umirovljenički život, koji uključuje i odlazak u kino, kazalište, na večeru, sve ono što si u vlastitoj zemlji od mirovine nije mogla priuštiti.
Razbio stereotip o životu u Europskoj uniji
Kako me poznaje jezik, umirovljenica Petra sa susjednom Stankom sporazumijeva se pomoću Google prevoditelja, a istu opciju koristi i na tržnici prilikom kupovine. Osim što od svoje mirovine bolje živi, okružena je i s više ljudi. U Bugarskoj je već šest godina, a u gradiću Kavarni otvorila je i umjetničku galeriju u kojoj izlaže svoje slike.
“Kada sam snimao „Bugarski san” meni je zapravo cilj bio da razbijam neke predrasude. Iz pozicije Balkana mi zapravo gledamo na Njemačku kao na savršenu zemlju, najbogatiju zemlju EU-a i mislimo da tamo teče med i mlijeko. Ja sam zapravo svojim filmom htio razbiti taj stereotip i pokazati da u Njemačkoj postoje i siromašni slojevi stanovništva kao što su njemački umirovljenici. Mnogi od njih su svoj cijeli radni vijek proveli u Njemačkoj, radili 35-40 godina da bi na kraju završili s mirovinom od 700-800 eura s kojom oni teško, teško preživljavaju” – ispričao je redatelj Šarenac za Deutsche Welle.
Također, Šarenac je želio ukazati da zapravo većina ljudi u vlastitoj zemlji ne može živjeti od svoje mirovine, ali da postoji rješenje.