Umirovljenica pronašla zaboravljenu bankovnu knjižnicu: Iznos ju je iznenadio

Ivana Moslavac
18. siječnja 2025.
Novosti
A- A+

Umirovljenica Carol Allison je nakon 60 godina pronašla zaboravljenu bankovnu knjižicu na koju je tijekom godine dana davno uplaćivala novac. Tada je kao šestogodišnje dijete boravila kod bake u Edinburghu koja joj je pokazala kako je korisno položiti novac na račun. Prije više od pola stoljeća je na račun položila 2,50 funti koji danas vrijede 250 funti.

Umirovljenica

Umirovljenica | Foto: Pexels

Carol Allison, umirovljena 76-godišnjakinja, kao šestogodišnje dijete na bankovnu je knjižicu položila novac. Prijedlog joj je dala baka Helen Ivory kada je kod nje provodila vrijeme u Edinburghu. Nakon 60 godina, pronašla je zaboravljenu bankovnu knjižicu u Stockbridgeu.

‘Sjećam se velikog sjajnog drvenog pulta u banci’

Šestogodišnju Carol baka je godinu dana vodila da položi novac u banku na svoj račun. Dok je čistila kuću, pronašla je bankovnu knjižicu i otkrila da 2,50 funti koje je prije više od pola stoljeća položila na račun, sada vrijede 250 funti. Posebno ju je razveselilo saznanje da ima mogućnost podići novac sa svojeg starog računa, a zbog toga je i druge pozvala da povrate novac s njih, piše BBC.

Carol je kao mlađa živjela u Manilli na Filipinima, a svake tri godine putovala je kući u Edinburgh sa svojom majkom Annom Paton i bratom Gerardom. Inače, ako se račun nije koristio 15 godina, britanske banke i stambene zadruge šalju novac u Fond za povrat. Fond je primio više od 1,4 milijarde funti s neaktivnih računa, a samo 100.000 funti je vraćeno.

– Sjećam se velikog sjajnog drvenog pulta u banci i bake koja nas je upoznala s blagajnikom. Rukom bi ispunjavao knjigu, a onda bismo opet nosili knjige baki. Bila je to vrlo odrasla stvar i na putu kući stala bi u pekari da nam kupi glazirane kolače za popodnevni čaj. Nikada ih ne bismo jeli na ulici, ne bismo to ni pomislili, čekala bi popodnevni čaj, kazala je Carol.

‘Novac nikada nije izgubljen, uvijek ga mogu dobiti natrag’

novčanice i kovanice eura pored staklenke s kovanicama
Mirovinska društva otkrila kako povećati dobrovoljnu štednju i osigurati financijsku stabilnost u budućnosti

Tijekom jednog od tih putovanja, Carolina baka Helen Ivory, iz Stockbridgea odvela ju je da džeparac položi u Trustee Savings Bank, koja je kasnije postala TSB. Carol je bankovnu knjižicu dobila 1969. kad je njezina baka umrla u dobi od 80 godina. Ukupno 35 banaka i stambenih društava u UK-u učlanjeno je u Reclaim Fund, koji je pokrenut 2011. Ovo neprofitno državno tijelo dalo je 800 milijuna funti u dobrotvorne svrhe, a zadržalo je 600 milijuna funti za pokrivanje kupaca koji traže povrat svog novca.

– Vrlo je važno za ljude da znaju da njihov novac nikada nije izgubljen, uvijek ga mogu dobiti natrag. Novac se vraća na račune stare 50, 60, 70 godina, vraćaju se u prošlost onoliko koliko sežu zapisi. Mi brinemo o novcu koji dajemo u dobrotvorne svrhe, ali uvijek moramo imati dovoljno da podmirimo zahtjeve. Uvijek bih potaknuo svakoga tko misli da je izgubio račun da se prijavi, kazao je izvršni direktor Adrian Smith i istaknuo da je novac doniran dobrotvornim organizacijama koje se bave društvenim ulaganjima, djecom i financijskom uključenošću.

Carol Allison nije jedina umirovljenica koja je i ne znajući, zaradila lijepu svota novca. Nije novost da se veća mirovina može postići štednjom i ulaganjima, a dobrovoljna mirovinska štednja je jedan od načina. Ulaganjem u dobrovoljnu mirovinsku štednju funkcionira tako da građanin uplaćuje koliko može često, iznos koji želi, pri čemu nema obvezu mjesečne uplate točno određenog iznosa, o čemu više možete pročitati ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap