Udruge traže da država djeci omogući naknadu za njegu bolesnih roditelja
Pravo na naknadu plaće za njegu vlastitog oboljelog roditelja nije moguće dobiti ni za jedan dan. Udruge upozoravaju da država na taj način diskriminira starije osobe, koje su u starosti, bolesti i samoći često prepuštene same sebi. Mjesta u domovima nema, djeca nemaju novca za skupe njegovatelje, moraju raditi, a za brigu o starom i bolesnom roditelju ne mogu dobiti ni kune.
Udruga pokret za čovjeka 12. ožujka 2020. godine uputila je Vladi, Ministarstvu zdravstva i javnosti inicijativu da se djeci omogući pravo na naknadu plaće radi njege bolesnog roditelja. U inicijativi navode kako se država i društvo u cjelini, zbog čiste sebičnosti ili nedostatka empatije, solidarnosti i čovjekoljublja, prema starijim osobama često ponašaju okrutno, diskriminirajuće i nerijetko ih smatraju teretom društva i kočnicom društvenog i gospodarskog napretka, piše SUH-ov Glas umirovljenika.
Traže izjednačenje s pravom na njegu supružnika
Mnoga djeca pomažu svojim starijim i bolesnim roditeljima, no mnogima koji žele o njima brinuti zakon to onemogućuje. Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju omogućuje pravo na naknadu plaće za njegu oboljelog supružnika do 20 dana za svaku utvrđenu bolest, kao i za njegu oboljelog djeteta ovisno o njegovoj dobi. Međutim, pravo na naknadu plaće za njegu vlastitog oboljelog roditelja nije moguće dobiti ni za jedan dan.
Udruga pokret za čovjeka smatra da se time nanosi duboka nepravda i djeci i oboljelim roditeljima, da se starije osobe diskriminiraju u smislu mogućnosti pristupa zdravstvenim uslugama, zbog čega traže da se pokrene postupak izmjena i dopuna zakonskih odredbi kojima bi se izjednačilo pravo na naknadu plaće za njegu bolesnog roditelja s pravom na naknadu plaće za njegu oboljelog supružnika.
Starije osobe nisu teret društva
Sindikat umirovljenika Hrvatske u potpunosti podržava ovu inicijativu i očekuje da će se ugraditi u buduća zakonska rješenja.
„Osobe treće životne dobi svakodnevno se susreću s problemima koje im donose neimaština, bolest, usamljenost i socijalna isključenost. Često, nažalost, možemo čuti i pogrdne viceve o starijim osobama, ignoriranje, vrijeđanje, prijetnje upućene starijim osobama u javnom gradskom prijevozu, sve do neprimjerene i ponižavajuće komunikacije i uskraćivanja usluga starijim osobama u javnim institucijama. Ovom inicijativom šaljemo poruku da starije osobe nisu teret društva, već osobe koje su zaslužile zahvalnost, poštovanje i dostojanstveno starenje”- kazao je predsjednik Udruge pokret za čovjeka Dario Benčić.