Udruga La Verna proslavila 15 godina: Pružanje podrške u palijativnoj skrbi ne bi bilo moguće bez volontera
Udruga La Verna je tijekom 15 godina pružila podršku za 1.916 osoba u potrebi za palijativnom skrbi. Udruga ima 52 volontera koji pružaju podršku u palijativnoj skrbi, a sada je obilježila važnu obljetnicu. Čestitke za rad su stizale sa svih strana, a poznati glumci su čitali oduševljena iskustva korisnika.
Podršku u palijativnoj skrbi za više od 500 palijativnih bolesnika i njihovih obitelji pruža Udruga La Verna. Kako je rekla predsjednica Udruge Blaženka Eror Matić, zajedništvo i suradnja svih dionika ključna je za razvoj cjelovite palijativne skrbi kakvoj trebamo težiti. Dobra je vijest da bi uskoro palijativni pacijenti u Zagrebu trebali dobiti više kreveta, o čemu smo pisali i ovdje.
Proslava s mnogo uzvanika
Udruga La Verna pruža podršku palijativnim korisnicima na području grada Zagreba, dok istovremeno, na razini cijele Hrvatske, aktivno promiče umrežavanje dionika, razvoj volonterstva te zagovara javne politike koje imaju za cilj zaštititi dostojanstvo umirućih i njihovih obitelji. Od pokretanja rada udruge u njoj je aktivno bilo više od 150 volontera koji su zajedno darovali 36.175 volonterskih sati pomažući 1916 osoba u potrebi za palijativnom skrbi.
Kako bi obilježili dugih 15 godina rada organizirali su poseban događaj u Johannu Francku. Za svoj rad su čestitke dobili sa svih strana, od predstavnika Grada Zagreba do raznih suradnika, među kojima i od suradnika iz Doma za starije osobe Trešnjevka Zagreb te Specijalne bolnice za plućne bolesti.
Svečanosti su nazočili i predstavnici Caritasa, Hrvatskog katoličkog sveučilišta, Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, Hrvatskog crvenog križa te Franjevačkog svjetovnog reda na temelju čijeg djelovanja je udruga i nastala. Došli su i predstavnici udruge Pomoć neizlječivima, Društva za palijativnu medicinu HLZ-a, Krugovi i FIS Remete, a svojom prisutnošću proslavu su uveličali i neki od članova obitelji kojima je La Verna pomagala te predstavnici tvrtki i pojedinci koji svojim novčanim doprinosom pomažu da nijedan čovjek ne umre osamljen.
‘Gdje najmanje očekuješ, najviše dobiješ’
Na proslavi su svoje dojmove podijeli volonteri, korisnici i donatori, a došli su i poznati glumci koji su predstavili priče volontera. Priču o volonterki Ani koju je predstavila glumica Josipa Anković, napisala je korisnica Nataša zahvalna jer joj je pomagala u njegovanju bolesnih roditelja.
– Moram ovom prilikom priznati, kad su mi predložili pomoć volontera malo je reći da sam bila prilično sumnjičava po sistemu – ma kakvi volonteri, što će mi oni pomoći? Ali dogodili ste se vi i kako to obično biva, gdje najmanje očekuješ, najviše dobiješ. No kada netko spozna vrijednost i pomoć koju dobiva od vas shvati da na ovom svijetu još ima dobrote i ljubavi, a dok toga ima postoji i nada za sve nas. Kažu da volontirati znači besplatno služiti i tu zastajem, razmišljam – besplatno služiti – kome, zašto, zbog čega. Besplatno služiti – kako su to velike riječi u današnjem društvu, u današnjem postojanju, kad se sve, ali baš sve naplaćuje. I tek tada kad razmotrim to značenje besplatnog služenja shvatim koliko je tu volje, želje i ljubavi utkano u vaš rad, napisala je Nataša.
Bez volontera nema ni cjelovite palijativne skrbi
Predsjednica Udruge Blaženka Eror Matić je istaknula kako su zajedništvo i suradnja svih dionika ključni za razvoj cjelovite palijativne skrbi kakvoj trebamo težiti te kao društvo osvijestiti da svatko može doprinijeti tom razvoju i to je ono što kao udruga ističu i u apelima za doniranje. Dodala je kako se donirati može putem La Vernine web stranice tijekom cijele godine.
Jednako tako, isključivo je važna uloga volontera bez kojih ni nema cjelovite palijativne skrbi. To mora biti osoba koja je spremna darovati ljubav i pažnju bližnjemu. Volontiranje u palijativnoj skrbi je zahtjevno, no La Vernini volonteri su educirani.