Da cijene hrane i pića u trgovinama već sada rastu, kupci su mogli primijetiti posljednjih mjeseci. Udar na džepove najviše osjete umirovljenici s malenim mirovinama. Nažalost, čeka nas još gora situacija jer bi nadolazeća inflacija trebala, prema sadašnjim procjenama Vlade, iznositi oko dva posto.
Inflacija bi prema procjenama Vlade ove godine trebala biti dva posto, zbog čega se očekuje rast cijena hrane i pića. Već u lipnju ove godine, pokazuju i statistički podaci, građani Hrvatske više su morali odvojiti za kupnju sira, mlijeka, masti i kruha, iako prosječna cijena u cijeloj košarici hrane u indeksu potrošačkih cijena nije rasla, piše Novi list.
Još nije poznato kakav će biti krajnji učinak pandemije
U lanjskoj godini pandemije inflacija je bila svega 0,1 posto, a prosječna stopa u petogodišnjem razdoblju prije toga 0,3 posto. Stope od oko dva posto do najviše 2,3 posto u 2024. godini, koliko Vlada predviđa u svojim Smjernicama ekonomske i fiskalne politike do toga razdoblja, nisu zasad alarmantne, ali su znatno veće od toga prosjeka.
Ipak, inflacija će nesumnjivo udariti po džepovima građana, i to onih najsiromašnijih, među kojima i umirovljenika. Bojazan postoji i da bi banke mogle podići kamate, što bi bio dodatni udarac na one opterećene kreditnim obavezama.
“Posljedice COVID-19 recesije na svjetska gospodarstva mogle biti bi biti dublje i dugotrajnije od očekivanih. Ovo se odnosi kako na tržišta roba i usluga, tako i na tržišta rada, gdje i dalje nije izvjesno kakav će biti krajnji učinak udara COVID-19 krize na kretanje radne snage u uslužnim djelatnostima. Trenutno prisutni poremećaji u globalnim lancima opskrbe, ukoliko budu trajnijeg karaktera, mogli bi dovesti do izraženijeg povećanja inflacije, a pogotovo uz trenutačni volumen i dinamiku monetizacije dugova” – upozorava Vlada u svom dokumentu.
Poljoprivrednici: Trgovci dižu cijene u nebesa
S druge strane, poljoprivrednici upozoravaju kako trgovci dižu cijene u nebesa, iako za to nema opravdanja. Naime, maloprodajne cijene pojedinih proizvoda rastu i do 100 posto, ali njihovi poljoprivredni proizvodi ne rastu tim tempom.
“Naš repromaterijal koji ulazi u proizvodnju raste i preko 50 posto. Poskupljenje će se odraziti na maloprodajne cijene u trgovinama. Kada slažemo račune, držimo da su su poskupljenja u maloprodaji prevelika i ne prate poskupljenja u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji.
Mi kao proizvođači smatramo da su poskupljenja pretjerana u odnosu na naše cijene kao primarni proizvod. Očito je da sada trgovački lanci sada dobivaju jedan ekstra-profit”, rekao je za N1 Mato Brlošić iz Hrvatske poljoprivredne komore.
Posebno zabrinjava poskupljenje žitarica do 50 posto, što slijedi poskupljenje ulja, a problem je i u otkupnim cijenama mlijeka. Sušna godina i mraz utjecali su također na povećanje cijena voća i povrća pa su građani već postali žrtve poskupljenja.
Nakon poskupljenja biljnih masti, šećera, kruha očekuje se i poskupljenje kave, za što je kriv mraz, ali i visoki troškovi brodskog prijevoza koji trpi zastoje u pandemiji.