U susjednoj zemlji raste broj umirovljenika koji rade: Fale im stručnjaci u mnogim zanimanjima

Ivana Moslavac
30. prosinca 2024.
Novosti
A- A+

Hrvatski umirovljenici nisu jedini koji zbog malih mirovina teško žive i odlučuju se na rad. U Republici Srpskoj prošle je godine bilo više od osam tisuća umirovljenika koji rade. Prije desetak godine u susjednoj zemlji je takvih osoba bilo ukupno 33. Poslodavcima su potrebne osobe sa specifičnim zanimanjima poput liječnika i inženjera, a da takvih kadrova ne nedostaje samo kod susjeda, poznato je i u Hrvatskoj.

Umirovljenici

Umirovljenici | Foto: Pixabay

U Bosni i Hercegovini, odnosno  u Republici Srpskoj 2013. godine, kada je presudom Ustavnog suda i omogućeno ovo pravo, status osiguranika i umirovljenika u isto vrijeme imala su samo 33 korisnika Zavoda za MIO RS-a. Godine 2018. taj se broj popeo na čak 3.077. Posljednjeg dana 2021. godine u statusu umirovljenika i osiguranika u Republici Srpskoj bilo je 5.607 osoba, a na kraju prošle godine taj broj iznosio je 8.053.

Potrebne su im osobe sa specifičnim zanimanjima

Od navedenog broja, njih 93,5 posto, točnije 7.530 korisnici su starosne mirovine, dok je korisnika invalidske mirovine značajno manje, odnosno 6,5 posto, to jest 523 osobe. Djelatnosti u kojima korisnici prava na mirovinu sa statusom osiguranika najčešće rade su građevinarstvo, promet, prehrambena industrija, telekomunikacije, rudarstvo, zdravstvo, visoko obrazovanje i ostalo, piše Večernji list.

Potrebne su osobe sa specifičnim zanimanjima koje su potrebne poslodavcima čija se djelatnost ne može odvijati, a da nemaju zaposlenu osobu tog profila. To su elektroinženjeri, strojarski inženjeri, građevinski inženjeri, kemijsko-tehnološki inženjeri, ali i liječnici vještaci pri sudovima, stomatolozi i pravnici.

Dodaju i kako se prijave na osiguranje kreću u rasponu od punog radnog vremena, pola radnog vremena ili dva sata do prijave po osnovi naknade za privremene ili povremene poslove, naknade po ugovoru o djelu, autorskog ili drugog ugovora, članstva u tijelima upravljanja i drugo, što ne pripada obveznom obliku osiguranja u smislu radnog odnosa.

U Hrvatskoj na pola radnog vremena radi više od 33 tisuće osoba

Sve je više zaposlenih umirovljenika | Ilustracija: Pexels
Umirovljenika koji rade sada je više od 33.000: Evo na kojim poslovima raste broj zaposlenih

Broj umirovljenika koji se, uz to što primaju mirovinu, vraćaju na posao raste i u Federaciji BiH. Naime, u ovom bh. entitetu ova mogućnost uvedena je nekoliko godina poslije, s tim da od sredine ove godine, uz umirovljenike koji primaju obiteljsku mirovinu, raditi i primati mirovinu ne mogu ni korisnici invalidskih mirovina.

Podsjetimo, broj zaposlenih na pola radnog vremena uz primanje cijele mirovine u Hrvatskoj je prešao 33.000. Točnije, 33.061 korisnik starosne, prijevremene i obiteljske mirovine bilo prema općim bilo prema posebnim propisima odlučio se na rad u mirovini krajem listopada, pokazuju posljednji podaci Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, a o tome smo pisali ovdje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap