U posljednje vrijeme se mogu vidjeti rojevi letećih mrava, stručnjakinja nam je otkrila detalje

Ana Kanazir
28. rujna 2024.
Novosti
A- A+

Ako vam se učinilo da u posljednje vrijeme u zraku lete neke mušice, u pravu ste. Radi se o letećim mravima, a potpuno je normalno da ih ima više u ovom dijelu godine. Oni nisu opasni, ne grizu i ne trebate ih se rješavati jer su zapravo i vrlo korisni za ekosustav. Sve detalje nam je objasnila Ana Ješovnik, kustosica zbirke Zoologijskog zavoda Biološkog odsjeka na PMF-u.

Mravi na grani

Mravi | Foto: Unsplash,
Prabir Kashyap

Mravi uvijek dolaze u rojevima. Ako ih imate u kući, postoje načini kako ih se možete riješiti, o čemu smo pisali i ovdje. S druge strane, trenutno se mogu često vidjeti i leteći mravi, a stručnjakinja nam je otkrila zašto se to događa i jesu li opasni.

Hranidbeni lanac kukaca – jesu li zbilja svi štetnici potpuno štetni?

Rojenja mrava nisu opasna

Prije svega treba znati kako sve vrste mrava žive u organiziranim zajednicama s jasnom podjelom rada. U mravljim društvima većina jedinki su radilice – sterilne ženke koje obavljaju sav posao za mravinjak. Osim njih, u mravinjaku živi i jedna do nekoliko matica, koja je jedina reproduktivno sposobna ženka, i koja nese mravlja jaja, kako nam je objasnila Ana Ješovnik, kustosica zbirke Zoologijskog zavoda Biološkog odsjeka na PMF-u.

Otkrila nam je i zašto ih u posljednje vrijeme ima mnogo u zraku. Naime, kada mravinjak dosegne određenu veličinu, matica poliježe posebna jaja iz kojih će se izleći krilati mužjaci i mlade matice. Oni potom napuštaju mravinjak, često u proljeće ili jesen, i odlaze na takozvani svadbeni let.

– Svadbeni let je trenutak u ciklusu mravlje kolonije kada mi nailazimo na veliki broj mrava s krilima. Nakon oplodnje nove matice trgaju svoja krila i traže povoljno mjesto za započeti novu koloniju. Rojenja mrava nisu ni najmanje opasna, niti za ljude direktno niti za poljoprivredu. Velika većina mrava u roju ne preživi, jer ih pojedu razne druge životinje koje se hrane kukcima, kao mnoge ptice, rekla nam je stručnjakinja.

Mravi su zapravo vrlo korisni

Dodala je i kako nema razloga za brigu jer naše vrste mrava nisu agresivne, a većina ih ne može ubosti ni ugristi. Dobro je znati i da su mravi izuzetno korisni za ekosustav.

– Mravi su zapravo vrlo korisni za poljoprivredu, jer rahle tlo, osiguravaju vlažnost i povećavaju količinu hranjivih tvari u tlu. Istraživanja mrava na poljoprivrednim površinama često pokazuju pozitivan efekt mrava na poljoprivredne prinose. Osim za tlo, mravi su važni i za rasprostranjivanje sjemenki biljaka i važan su izvor hrane za mnoge životinje. Sve u svemu, mravi su vrlo važan dio ekosustava, i za nas ljude ne predstavljaju opasnost, niti ih se trebamo pokušati riješiti.

Ipak, dodaje kako iznimku predstavljaju neke vrste invazivnih mrava koje su ljudi kroz globalnu trgovinu slučajno prenijeli.

– Najbolji način za boriti se s invazivnim mravima je prevencija, odnosno sprječavanje unosa novih invazivnih vrsta. Treba nam i više istraživanja mrava, koja će nam pomoći razumjeti kako se još možemo nositi sa stranim vrstama. I vrlo je važno očuvanje zdravih prirodnih staništa – invazivne vrste najčešće najbolje uspijevaju u antropogenim staništima koja su već narušena, i u kojima nema naših vrsta mrava da ih obrane, objasnila nam je Ana Ješovnik.

Copy link
Powered by Social Snap