U ovaj grad tisuće ljudi dolazi umrijeti: ‘Uskoro ću se smiriti, u Božjem domu’
Varanasi, sveti grad na obalama rijeke Ganges, svake godine privlači tisuće vjernika koji vjeruju da smrt u ovom gradu donosi vječni mir i oslobođenje duše. Među njima je i 92-godišnji Badri Prasad Agarwal, koji spokojno čeka svoj kraj u hospiciju, uvjeren da će postići mokšu, odnosno vječno oslobođenje.
Varanasi, jedan od najsvetijih gradova hinduizma, svake godine privlači tisuće vjernika koji vjeruju da će smrt uz obale Gangesa donijeti vječni mir. Pogrebne lomače na kremacijskim gatovima uz rijeku gore bez prestanka, a pepeo pokojnika, rasut u svetim vodama, prema vjerovanju omogućuje oslobođenje duše iz ciklusa života i smrti.
Među onima koji su stigli u Varanasi je i 92-godišnji Badri Prasad Agarwal, koji je putovao više od 1.000 kilometara iz Radžastana kako bi dočekao kraj svog života u svetom gradu. Smjestio se u hospicij Mumukshu Bhawan, gdje spokojno čeka posljednje trenutke, uvjeren da će nakon smrti postići mokšu, vječno oslobođenje.
– Ovo je Božja zemlja. Razgovaram s Bogom svaki dan. Uskoro ću se smiriti, u Božjem domu, rekao je Agarwal za The Daily Star i otkrio da mu je njegov Bog rekao kako još ima pet mjeseci života.
Poput njega, mnogi stariji hinduisti dolaze u Varanasi sami ili s obitelji, trošeći životne ušteđevine kako bi proveli svoje posljednje dane u tihom razmatranju svoga života. Primjerice, Nathi Bai, 72-godišnjakinja koja je u grad došla prije dvije godine, nada se da će njeno tijelo biti kremirano na gatu Manikarniki, a pepeo rasut u Gangesu.
– Želim biti kremirana, kako bi mi duša pronašla mir, a pepeo bio rasut u Gangesu. Kada se ljude nose na kremiranje, kao da vas nose na tronu, poput Boga, navodi Bai.