U ožujku 2025. prosječna cijena jaja u Europskoj uniji porasla je za 6,7 posto u odnosu na godinu ranije, dok je u Hrvatskoj zabilježen pad od 0,9 posto. Rast cijena najizraženiji je u srednjoeuropskim zemljama, posebno u Češkoj, Slovačkoj i Mađarskoj. Podaci dolaze uoči Uskrsa, u razdoblju povećane potrošnje, a istodobno ukupna inflacija u Hrvatskoj pokazuje znakove usporavanja.

Jaja | Mirovina.hr
Prema najnovijim podacima Eurostata, prosječna cijena jaja u Europskoj uniji bila je u ožujku 2025. za 6,7 posto viša nego u istom mjesecu lani. Hrvatska je među rijetkim zemljama članicama koje su zabilježile pad cijena – u domaćim trgovinama jaja su bila jeftinija za 0,9 posto. Jaja su, naime, u Hrvatskoj na listi proizvoda s ograničenom cijenom, o čemu više možete pročitati ovdje.
Snažna poskupljenja u srednjoj Europi
Podaci dolaze uoči Uskrsa, kada se uobičajeno povećava zanimanje za prehrambene proizvode poput jaja, ali i pažljivije prati kretanje cijena u trgovinama. Iako se radi o podacima za ožujak, zanimljivo je da su u Hrvatskoj zabilježe. Nezavisni hrvatski sindikati objavili su ovih dana iznos uskrsne košarice za tročlanu obitelj o čemu više možete pročitati ovdje.
U prosjeku, cijene jaja u EU nastavile su rast koji traje od početka godine – 3,4 posto u siječnju, 4,1 posto u veljači, te 6,7 posto u ožujku. No, tempo poskupljenja je znatno blaži nego tijekom 2022. i prve polovice 2023., kada su gotovo svi mjeseci bilježili dvoznamenkaste godišnje stope rasta. Najizraženiji rast dogodio se u veljači 2023., kada su jaja poskupjela za više od 31 posto.
Inflacija usporava, ali prehrana i dalje predvodi rast
I dok Hrvatska, Nizozemska, Luksemburg i Grčka bilježe pad cijena, situacija u nekim srednjoeuropskim državama znatno je drukčija. U Češkoj su jaja u ožujku bila 46 posto skuplja nego godinu dana ranije, a dvoznamenkaste stope rasta zabilježene su i u Slovačkoj (29,8 posto) i Mađarskoj (26,1 posto).
Ovi podaci dolaze u trenutku kada se ukupna inflacija u Hrvatskoj postupno smanjuje. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u ožujku je godišnja stopa inflacije iznosila oko 3 posto, dok su cijene hrane, pića i duhana rasle brže od prosjeka, o čemu više možete pročitati ovdje. Hrana ostaje među ključnim komponentama inflacije, s osjetljivim cijenama koje reagiraju na globalne i lokalne čimbenike – od troškova energenata i sirovina do vremenskih uvjeta i logistike. Jaja su, barem trenutno, među rijetkim prehrambenim proizvodima koji pokazuju znakove stabilizacije.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.