Dvadeset dana nakon 85. rođendana preminuo je legendarni košarkaš, trener i izbornik, Mirko Novosel. On je jedan od četvorice trenera koji su osvojili tri ili više medalja na Olimpijskim igrama, vodio je Cibonu do naslova prvaka Europe, a zaslužan je i za prvu medalju Hrvatske na Europskim prvenstvima.
U 86. godini preminuo je legendarni košarkaš, najtrofejniji trener i član Kuće slavnih, Mirko Novosel, doznaje Večernji iz kruga njegove obitelji. Preminuo je nedugo nakon svog 85. rođendana koji je bio 30. lipnja.
Svoju cijelu igračku karijeru koja je trajala od 1952. do 1966. godine proveo u zagrebačkoj Lokomotivi, današnjoj Ciboni. U igračkim danima nadimak mu je bio Glista sportista, po junaku iz stripa koji se objavljivao u magazinu Narodni sport, preteči Sportskih novosti.
Najvjerniji Ciboni
Svoj trofejni trenerski put započeo je upravo u Ciboni, s kojom je bio tri puta prvak Jugoslavije, sedam puta osvajač Kupa Jugoslavije, dvaput pobjednik europskog Kupa kupova te osvajač Kupa prvaka Europe 1985. godine sa slavnom generacijom koju su predvodili braća Petrović, Andro Knego, Mihovil Nakić i Zoran Čutura.
Osim Cibone, Mirko Novosel trenirao je jedino Napulj, no više je bio angažiran kao izbornik četiriju reprezentacija: Jugoslavije, Hrvatske, Belgije te momčadi Europe.
Velika postignuća
S Jugoslavijom se proslavio već početkom sedamdesetih kad je u tri godine (od 1971. do 1973.) osvojio kadetsko, juniorsko i seniorsko Europsko prvenstvo. Osim toga osvojio je srebro na Olimpijskim igrama u Montrealu 1976., zlato četiri godine kasnije u Moskvi te broncu na Olimpijadi u Los Angelesu, opet četiri godine kasnije. Time je postao jedan od četvorice trenera s tri ili više olimpijskih medalja.
Fascinantno zvuči podatak da je od 1971. do 1993. kao izbornik imao omjer od 99 pobjeda i 11 poraza. S Hrvatskom je osvojio broncu na Europskom prvenstvu 1993. godine.
Od individualnih nagrada i priznanja vrijedi izdvojiti proglašenje za najboljeg trenera Europe 1985. godine, a šest godina kasnije za životno djelo dobio je državnu nagradu za sport “Franjo Bučar”. Godine 2000. bio je u konkurenciji za primanje u košarkašku Kuću slavnih u američkom gradu Springfieldu, no primljen je tek 2007. Tri godine kasnije ušao je i u Košarkašku kuću slavnih FIBA-e.