Tvornica SAS nekada je bilo svestrano poduzeće kojeg se Zadrani rado prisjećaju
Tvornica SAS nastala je krajem 1960-ih godina u sklopu nekadašnjeg Bagata, a zbog relativno brzo stečenog uspjeha, 1978. godine je postala u potpunosti samostalna. U svojem vrhuncu, plasirali su gotovo cjelokupnu proizvodnju na inozemno tržište, a zanimljivo je i to što su od ukupnog broja zaposlenih imali čak 55 posto visokoobrazovanih stručnjaka.
Tvornica Specijalnih Alatnih Strojeva (SAS) Zadra osnovana je 1961. godine iz skromnih početaka kao dio tvornice šivaćih strojeva Bagat o kojoj smo imali već pisali ovdje. Budući da je SAS ubrzo evoluirao u vodećeg proizvođača specijalnih alatnih strojeva, predstavljajući snagu i inovativnost hrvatske industrije na međunarodnom tržištu, 1978. godine je odvojen od Bagata započinjući samostalan put sa 100 zaposlenih.
SAS je bio registriran za širok spektar djelatnosti
SAS je tijekom 1980-ih godina zabilježio proizvodnju u velikim serijama, pri čemu se gotovo cjelokupna proizvodnja plasirala na inozemno tržište, prenosi Hrvatska tehnička enciklopedija. Kako je tvornica rasla, tako je porastao i broj zaposlenih na 250 ljudi, a ističe se i činjenica da je izvan neposredne proizvodnje bilo samo 10 posto zaposlenih, dok je visokoobrazovnih stručnjaka bilo 55 posto od ukupnog broja zaposlenih.
SAS je 1989. godine registriran za širok spektar djelatnosti, uključujući proizvodnju i održavanje strojeva za obradu metala, usluge marina u pomorskom prometu, ugostiteljstvo, turizam te na koncu i trgovinu. Tehnički sektor sa 200 strojeva i više od 70 diplomiranih inženjera, proizvodnja jahti i marina s kapacitetom od 1.200 vezova, samo su neki od segmenata koji su definirali SAS kao jedno multidisciplinarno poduzeće toga doba.
Neka od poduzeća djeluju i danas
Do 1990. godine, SAS je doživio znatan rast i razvoj, potpomognut vlastitom akumulacijom prihoda kroz godine rada i inozemnog izvoza proizvoda. Investicije u nove proizvodne pogone i opremu, izgradnja nautičkog centra i jahti za iznajmljivanje te nova upravna zgrada, samo su neki od projekata koji su obilježili to razdoblje.Međutim, kao što je slučaj i s mnogim drugim tvornicama te tvrtkama toga doba, Domovinski rat značajno je utjecao na realizaciju tih investicija.
SAS se pretvorio u dioničko društvo 1993. godine, a kasnije je preimenovan i restrukturiran 2001. godine. To je bila nova era za tvrtku, koja se po novome fokusirala uglavnom na turizam i usluge. U svemu tome došlo je i do osnivanja povezanih poduzeća, kao što su SAS Charter, SAS Andis Charter, SAS Strojogradnja, SAS HSTEC i SAS Vector. Neka od tih poduzeća i dan danas djeluju.