Turizam bez struje: Vodice i okolica noć provele u mraku, evo što se dogodilo

Jasmina Grgurić Zanze
18. srpnja 2024.
Novosti
A- A+

Noć bez struje u srcu turističke sezone proveli su domaći, ali i turisti Vodica, Tribunja, Srime, Jadrije, Prvića i ostalih naselja i otoka na tom području. Do kvara je došlo zbog preopterećenja sustava, kazali su iz HEP-a čija infrastruktura naprosto više ne može pratiti navike suvremenih potrošača. Klima uređaji po ekstremnim vrućinama rade danonoćno, što je zasigurno kumovalo velikom kvaru. Slična stvar dogodila se prošloga mjeseca kada nekoliko sati struje nije imala praktički cijela Dalmacija. Stručnjaci su još tada upozorili da nećemo imati sigurno ljeto.

Ilustracija: Pixabay

Zamislite da platite apartman stotinu eura za noć, koju onda provedete bez struje. Upravo to se dogodilo sinoć u Vodicama, Tribunju, Srimi, Jadriji, Prviću i ostalim okolnim mjestima i otocima. Struje je nestalo u 23 sata, vraćala se postepeno tijekom noći po naseljima, a na otok Prvić je stigla tek jutros u 9 sati. Sve se to događa u srcu turističke sezone, a iz HEP-a za sibenik.in kažu da je uzrok preveliko opterećenje sustava zbog čega je došlo do kvara u elektroenergetskom postrojenju HEP-a u Bilicama.

Zanimljivo i da je samo dan ranije, u utorak u Hrvatskoj zabilježena nova rekordna potrošnja električne energije od 3.341 megavatsata (MWh), što je objavio Hrvatski operator prijenosnog sustava (HOPS). Kako možete postići maksimalnu uštedu električne energije, što će vam utjecati i na visinu iznosa računa za struju, možete pročitati ovdje.

Već drugi kvar zbog preopterećenja sustava u Dalmaciji

Naknada za ugrožene kupce energenata i dalje 70 eura, cijene struje, plina i toplinarstva ostaju iste

Upravo su Vodice najveći potrošač električne energije, budući da na tom području trenutno boravi najviše turista u Šibensko-kninskoj županiji. Ipak, turista je oduvijek u Vodicama bilo previše pa se ovakve pojave nisu događale. Nije teško zaključiti da su svemu kumovali klima uređaji, kojih je sve više i koji rade i noću, jer se temperature ne spuštaju ispod 30 stupnjeva, bez daška vjetra. Kako je bilo spavati domaćima, ali i turistima, među kojima je i puno male djece, bez klime ili barem ventilatora, ne treba ni govoriti. Noć su otežali i ‘morski’ komarci od kojih se nemoguće obraniti bez aparatića, no ni ta opcija nije bila na raspolaganju.

Premda ovaj nestanak struje djeluje kao neki izolirani događaj, on to nipošto nije. Očito je da HEP-ova zastarjela infrastruktura više ne ide u korak s modernim navikama potrošača. O tomu svjedoči i najveći nestanak struje u povijesti, koji se dogodio 21. lipnja ove godine, u srcu predsezone kada su zbog vrućina također masovno radile klime. Tada je pak bez struje ostala skoro cijela Dalmacija između podne i 15 sati, uz postepena vraćanja, baš u vrijeme kuhanja ručka. Nestanak struje tada je zahvatio mrežu od Albanije preko Crne Gore, Bosne i Hercegovine pa sve do juga Hrvatske.

Stručnjak upozorio da nećemo imati sigurno ljeto

Stručnjak za energetiku Ivica Jakić još je tada za index.hr upozorio ako je uzrok ovakvim kvarovima doista prekomjerna potrošnja, da onda nećemo imati sigurno ljeto. I doista, sinoć se to moglo vidjeti na primjeru Vodica i okolnih mjesta.

racun struja HEP
Saznajte koliko vas košta struja: Kućanstvima ponuđen kalkulator za izračun cijena

– Računajte da svaki klima-uređaj troši oko 2 kW struje ovisno o snazi i da se to strašno povećava. U Dalmaciji je jako velik broj apartmana i gotovo svi imaju klima-uređaje. To po jednoj zgradi može utjecati na povećanje i do 25 kW snage. A kada su projektirali i gradili te stanove i apartmane, nisu svi tražili dostatan priključak snage u odnosu na to koliko misle imati potrošnje električne energije. I onda kada se uključi klima, dođe do raspada sustava, pojasnio je Jakić.

Prijenosna i distributivna mreža u Hrvatskoj nije projektirana za toliku potrošnju, što Jakić navodi kao činjenicu. U manjim mjestima, koja su ljeti turističke hit destinacije, turistima su vodovi spojeni uz prozore apartmana, a nezaštićeni kablovi po ulicama vise između dva nerijetko trula drvena stupa. Žice se krpaju, izolacija je nikakva, a kod svakog većeg nevremena dolazi do kvara pa čak i požara. Ispod radara prošla je i informacija da je prošlo ljeto na Prviću kvar na strujnom vodu doveo do požara kojeg su na kraju jedva ugasila dva kanadera.

Hrvatska odbila rješenje koje je na kraju otišlo u Srbiju

No, nije za sve kriv ni HEP. Navike potrošača uvelike utječu na sve gore stanje, što pak ne opravdava sustavno neulaganje u infrastrukturu. Međutim, klima uređaji postali su standard, a ne luksuz, a s tim se standardom ne raspolaže racionalno. Drugim riječima, klima uređaji rade danonoćno, na vrlo niskim temperaturama u odnosu na one vanjske i bez korištenja opcije štedljivog načina rada.

Vanjska jedinica klima uređaja pored krovnog prozora.
Umirovljenici o korištenju klime: 'Kad vidim iznos mirovine, smrznem se pa nemam potrebu za njom'

Dovoljno je samo da se prisjetimo 80-ih godina kada su redukcije struje bile ‘normalna’ stvar. Svaki treći dan domaćinstva u Hrvatskoj bila su bez električne energije od 14 do 23 sata. Drastična redukcija započela je 15. rujna 1983. godine, u vrijeme turističke postsezone. Jedno je sigurno, a to je da nikomu nije bio problem što mu ne radi klima ili aparatić za komarce, mobitel, tablet ili laptop. Živjelo se, radilo, kuhalo i normalno funkcioniralo. Ipak, četiri desetljeća kasnije kontekst je novi, a država će se s time morati vrlo ozbiljno pozabaviti.

Jedno od rješenja, uz solarne panele kojih kronično nedostaje u suncem okupanoj Dalmaciji, možda je i podmorski kabel, no Hrvatska je taj projekt odbila pa je on završio u Srbiji.

– Hrvatskoj se nudio podmorski kabel Hrvatska – Italija koji bi spajao trafostanicu Konjsko s Villa Novom u Italiji i rasteretio ove dalekovode o kojima mi sada ovisimo. A Hrvatska je tada to odbila i taj je podmorski kabel otišao u Crnu Goru, spojio ih s Italijom i sada funkcionira, a preko Crne Gore spojen je sa Srbijom, rekao je stručnjak Jakić.

Isključite uređaje i ne otvarajte zamrzivač

Ako će nestanci struje doista biti sve češća pojava, onda bi bilo korisno znati kako se na to pripremiti. Pravog odgovora zapravo ni nema, jer nas ta situacija uvijek dočeka nespremne. Ipak, bilo bi dobro uvijek imati donekle napunjenu bateriju mobitela, a pri ruci ručnu bateriju koja život znači upravo u ovakvim noćnim nestancima struje. U nuždi nam za osvjetljenje može pomoći i mobitel.

Kada nestane struje, dobro je iskopčati kabel klima uređaj iz utičnice i ugasiti sklopku bojlera, odnosno sve one aparate koji ‘vuku’ najviše struje, kako prilikom njezina povratka ne bi iznova došlo do preopterećenja sustava. Kućanske aparate treba postepeno vraćati u funkciju. Isto tako, za vrijeme nestanka struje po velikim vrućinama ne bi uopće trebalo otvarati kištru, ali ni hladnjak osim u nuždi.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap