Branka (40), Mia (38) i Mislav (52) postali su jako dobri prijatelji nakon što su se prije šest godina upoznali na jednom organiziranom izletu u inozemstvo. Iako nisu vršnjaci, ne bave se istim poslovima niti žive u istim gradovima, često se čuju i vide.
Branka je vlasnica knjigovodstvenog servisa, Mia radi u državnom poduzeću, dok je Mislav zaposlen u građevinskoj firmi. Osim prijateljstva, svo troje imaju jednu bitnu zajedničku točku: svi razmišljaju o mirovini. Naravno, to „mirno razdoblje“ života bilo bi idealno za nova zajednička putovanja i uživanje u svakodnevici.
Priča 1: Branka
U ovim teškim vremenima gotovo je nemoguće imati kakav „crni fond za stare dane“ sa strane. Suprug i ja školujemo dvoje djece i pomažemo našim roditeljima koji uistinu imaju male mirovine. Ne bismo htjeli na isti način opteretiti i našu djecu i voljeli bismo jednoga dana uživati u mirovini, baviti se hobijima, putovati. Ne živjeti od 1. do 1. u mjesecu.
Kako Branka može utjecati na veći iznos svoje mirovine?
Ako Branka s 40 godina života otvori dobrovoljnu štednju te u odabrani fond godišnje uplati minimalno 5.000 kuna, dobit će maksimum državnih poticaja – 750 kuna godišnje. Nastavi li ovim tempom štedjeti do 60. godine života, kada stječe uvjete za isplatu dobrovoljne doživotne mirovine putem mirovinskog osiguravajućeg društva, Branka će pored svojih ušteđenih sredstava i ostvarenog prinosa od fonda, dobiti i 15.000 kuna državnih poticaja.
Priča 2: Mia
Da nema Branke i Mislava vjerojatno ne bih uopće razmišljala o mirovini. Da, štedim u drugom i u trećem stupu, ali preda mnom je još 25 godina prije odlaska u redovnu mirovinu. Nastojim štedjeti, ali je teško uz stambeni kredit i dvoje male djece. Srećom, imam siguran posao za razliku od supruga koji je ugostitelj i bez primanja posljednjih 10 mjeseci. Znam da odgovorno razmišljam o mirovini, no voljela bih biti sigurna da će nam jednoga dana ona biti sasvim dovoljna za pristojan, ali i ispunjen, život.
Koje sve benefite isplate mirovine iz II. i III. stupa Mia može iskoristiti?
Ako Mia odabere kombiniranu mirovinu iz I. i II. stupa, u II. stupu može ostvariti pravo na jednokratnu isplatu od 15% iznosa svojih ušteđenih sredstava. S obzirom na to da ima i dobrovoljnu mirovinsku štednju, Mia će imati i mogućnost odabira jednokratne isplate od 30% od iznosa ušteđenih sredstava u III. stupu. Za ostatak ušteđenih sredstava u III. stupu može primjerice odabrati doživotnu isplatu, koja može biti dobar dodatak mjesečnim iznosima mirovine koju će primati iz I. i II. stupa.
Priča 3: Mislav
Nedavno sam dobio prvu unučicu i tek sam tada postao svjestan koliko je važno razmišljati o budućnosti. Supruga mi je preminula prije četiri godine, no prije toga smo se dogovorili da ćemo štedjeti, redovito uplaćivati u treći mirovinski stup i pobrinuti se da jednoga dana nemamo briga u mirovini. Nastojim to i dalje činiti iako nije lako kada ste samac s troje djece. Znam da prijevremena mirovina ne dolazi u obzir, no za sada me zdravlje dobro služi i radit ću najmanje do 65. godine kada dobivam pravo na starosnu mirovinu.
Kako Mislav može sa svojom mirovinom osigurati sebi drage osobe?
Ako se odluči za isplatu mirovine iz II. stupa, Mislav može odabirom zajamčenog razdoblja u HRMOD-u tijekom perioda od čak 30 godina, u slučaju njegovog prijevremenog odlaska, unučici osigurati primanje svoje mirovine. Ako želi što brže doći do sredstava koje je uplaćivao u dobrovoljnu mirovinsku štednju, to može učiniti već sada, s obzirom na to da je počeo štedjeti prije 1.1.2019., a već je navršio 50 godina života. U HRMOD-u može odabrati privremenu standardnu mirovinu ili privremenu ubrzanu mirovinu za što bržu isplatu ušteđenih sredstava.
Sve informacije o isplati mirovine iz II. obveznog i III. dobrovoljnog stupa možete saznati na ovoj poveznici.