Za tri godine rada u Njemačkoj, ista mirovina kao za trideset godina rada u Hrvatskoj?

Josip Mihaljević
9. kolovoza 2018.
Novosti
A- A+

Na današnjoj naslovnici Glasa Slavonije osvanula je šokantna vijest: “Za 30 godina u Hrvatskoj ista mirovina kao za tri godine u Njemačkoj”. Odlučili smo provjeriti je li tome baš tako.

Ilustracija: Pixabay

Hrvatski umirovljenik za 30 godina rada u Hrvatskoj ostvario je mirovinu u iznosu od 1.902 kune, a za tri godine rada u Njemačkoj – 204 eura, piše glas-slavonije.hr.

Takav slučaj pronašli su u Bukviku, nedaleko od Orahovice, a umirovljenik u pitanju je 69-godišnji Ivan Š. On je sedamdesetih godina prošloga stoljeća otišao na privremeni rad u Njemačku, a nakon tri godine rada, zbog obiteljske situacije se morao vratiti u domovinu.

“Mukotrpno sam radio, ali sam bio plaćen. A po povratku u Hrvatsku radio sam u ciglani i u poljoprivrednom poduzeću Orahovica te skupio 30 godina staža. Hrvatska mirovina prvo mi je bila 1350 kuna, a sada iznosi 1902 kune. Njemačke je bila 86 eura, a nedavno sam dobio rješenja na iznos mirovine od 204 eura”, ispričao je za Glas Slavonije.

Dvije stvari su pomalo nelogične u cijeloj priči.

Kao prvo, iznos od 204 eura nije jednak iznosu hrvatske mirovine koju gospodin prima (1.902 kune), nego 1.517 kuna.

Nadalje, minimalni uvjeti za starosnu mirovinu u Njemačkoj jest pet godina rada, kako i navode u Glasu Slavonije, a nju možete povući tek kada steknete uvjete za mirovinu, bilo u Hrvatskoj ili u Njemačkoj. Trenutačno, dobna granica za ulazak u mirovinu u Njemačkoj iznosi 65 godina, ali planiraju je povisiti na 67 godina.

Minimalne inozemne mirovine su gotovo jednake hrvatskim prosječnim mirovinama

Iako njemački nacionalni mirovinski sustav, po načinu na koji je ustrojen, ne bi trebao priznavati mirovinu gospodina Ivana (jer nije ispunio minimalnih pet godina radnog staža), Glas Slavonije piše kako je njemačko mirovinsko tijelo uzelo u obzir Ivanov radni staž u Hrvatskoj.

Kada odete raditi u Njemačku, njih zanima i vaš prijašnji radni staž u zemlji iz koje dolazite – tako da je moguće da su mu na taj način priznali pet godina.

Iz svega ovoga možemo zaključiti kako se radi o iznimci, a ne o pravilu. Rad izvan Hrvatske može biti odličan dodatak na mizerne hrvatske mirovine, budući da u nekim zemljama čak i minimalna mirovina znatno podebljava umirovljenički novčanik.

Prema posljednjim informacijama HZMO-a, Hrvatska ima čak 182.502 umirovljenika kojima se mirovina isplaćuje iz inozemstva, a prosječno iznosi 277 eura.

Što je nama puno, nekima je mizerija: Svaki drugi Nijemac ima manje od 800 eura mirovine
Popularno
Copy link
Powered by Social Snap