Tržišna inspekcija Državnog inspektorata je krajem prošle godine provodila nadzore u trgovinama kako bi vidjela varaju li trgovci kupce, a odgovor je bio pozitivan. Obavljena su 163 inspekcijska nadzora u kojima je utvrđeno 46 povreda odredbi Zakona o zaštiti potrošača. Od toga je u 26 slučajeva utvrđeno zavaravanje kupaca poput stavljanja snižene cijene koja je zapravo bila veća od referentne cijene. Iz potrošačke udruge ‘Halo inspektore’ su također proveli inspekciju i otkrili kako se prodaje trula roba.
Tržišna inspekcija je imala pune ruke posla od 9. do 31. prosinca 2024. godine. Naime, iz Državnog inspektorata su u navedenom razdoblju obavljali inspekcijske nadzore i otkrili niz nepravilnosti i varanja kupaca. Tako je otkriveno ukupno 46 povreda u 163 nadzora, a kazne za trgovce su pozamašne. Savjetnik potrošačke udruge ‘Halo, inspektore’ Josip Kelemen je otkrio i kako se kupce vara na proizvodima s isteklim rokom, ali i da im se prodaje trula roba.
Najviše se varalo na isticanju cijena
Ako se osjećate kao da vas varaju u trgovinama, ispada da je to i istina, a ovo je krajem prošle godine dokazala i tržišna inspekcija Državnog inspektorata. Oni su u predblagdansko i blagdansko vrijeme, odnodno od 9. do 31. prosinca prošle godine provodili ciljane inspekcijske nadzore poslovne prakse trgovaca. Treba napomenuti kako su u ovom periodu bili razni popusti, kao i Božić pa je i prostora za manevar bilo nešto više, a čini se da su trgovci to i iskoristili. Naglasak inspekcije je bio na trgovcima koji obavljaju djelatnost trgovine prehrambenim proizvodima. U samo 20 dana inspekcija je obavila ukupno 163 nadzora u kojima je utvrđeno 46 povreda odredbi Zakona o zaštiti potrošača, kako navodi Državni inspektorat.
Od ukupno utvrđenih povreda u 26 slučajeva je utvrđena nepoštena poslovna praksa trgovaca. Ovdje spada recimo zavaravanje potrošača u pogledu cijena proizvoda ili načina na koji je cijena proizvoda izračunata pa je na primjer trgovac kao sniženu cijenu iskazivao cijenu koja je veća od referentne cijene. Isto tako, varanje je primijećeno i prilikom oglašavanja i isticanja netočnih informacija vezano uz referentnu cijenu. U četiri slučaja se kršila mjera kontrole cijena određenih proizvoda u trgovini na malo.
Kazne za trgovce mogu biti vrlo visoke
Nadalje, u 18 slučajeva primijenjeno je načelo oportuniteta i to za utvrđene prekršaje koji su otklonjeni tijekom nadzora te za koje trgovac nije u povratu počinio prekršaj. Ovdje spadaju neisticanje maloprodajne cijene, neisticanje obavijesti o načinu podnošenja pisanog prigovora ili neisticanje uvjeta prodaje. Poznato je i koliko uznose kazne za ove ili slične nepravilnosti. Novčana kazna u iznosu od 1.327,23 eura do visokih 26.544,56 eura vrijedi za trgovca pravnu osobu, dok će od 1.327,23 eura do 1.990,84 eura morati platiti odgovorna osoba u pravnoj osobi. Fizička osoba obrtnik može platiti kaznu od 663,61 eura do 1.990,84 eura.
Udruga ‘Halo, inspektore’ također je nedavno provela svoju inspekciju. Oni su otkrili detalje o samim proizvodima koji se nalaze u trgovinama i prodaju kupcima.
Prodaju nam robu s istekom roka trajanja
– Utvrdili smo niz nepravilnosti, prije svega da prodaju pokvarljivu, trulu robu, da smo postali kontejner za sve neispravne i loše proizvode Europske unije. Utvrdili smo da varaju potrošače gdje god stignu, posebice na proizvodima koji dolaze iz Europske unije, gdje su prikazane cijene koje su daleko niže nego u Hrvatskoj. Vrlo je zanimljivo da nam prodaju robu s isteklim rokom trajanja, rekao je savjetnik potrošačke udruge ‘Halo, inspektore’ Josip Kelemen za danas.hr.
Dodaje da je vrlo zabrinjavajuća činjenica da su trgovci varali i na zaštićenim proizvodima i nisu poštivali Vladinu odluku o cijenama. Kupce je savjetovao da dobro čitaju deklaracije proizvoda, ali i da se, kada uoče nepravilnosti, jave Državnom inspektoratu. Osim varanja kupaca, u trgovinama postoje i određeni trikovi zbog kojih često kupci kupuju više nego što su planirali. Recimo, postavljanje slatkiša pored blagajne ili pak određena glazba su samo neki od primjera. Kako izbjeći dodatni trošak možete pročitati i ovdje.