Trgovanje kriptovalutama: U Hrvatskoj se počela primjenjivati važna uredba

Ivana Moslavac
3. siječnja 2025.
Novosti
A- A+

Kriptoimovinu uglavnom povezujemo s kriptovalutama ili virtualnom valutom. Mnogo ljudi počelo je ulagati u virtualnu valutu pa je bitno znati više informacija oko trgovanja. U Hrvatskoj se počela primjenjivati Uredba o tržištima kriptoimovine, poznata i kao MiCA Uredba. Tom Uredbom se uvode pravila poslovanja kao i nadzor nad izdavanjem kriptoimovine, trgovanjem kriptoimovinom i pružanjem usluga vezanih uz kriptoimovinu, navela je Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa).

Trgovanje kriptoimovinom

Trgovanje kriptoimovinom | Foto: Pexels

Trgovanje kriptoimovinom, to jest virtualnim novcem koji uglavnom zovemo kriptovalutama, više nije novost, no važno je biti oprezan. Zato se 30. prosinca 2024. u Hrvatskoj počela primjenjivati Uredba o tržištima kriptoimovine, poznata i kao MiCA Uredba. Uredbom se na razini cijele Europske unije po prvi puta uvode jedinstvena pravila poslovanja kao i nadzor nad izdavanjem kriptoimovine, trgovanjem kriptoimovinom i pružanjem usluga vezanih uz kriptoimovinu, piše Hanfa.

Kod nas o kriptoimovini brinu HNB i Hanfa

U Hrvatskoj o kriptoimovini brine Hrvatska narodna banka koja kontrolira izdavanje tokena vezanih uz imovinu, kontrolira izdavanje tokena e-novca. Osim HNB-a Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) brine o kontroli izdavanja tokena koji nisu ART ili EMT, o nadzoru nad poslovanjem društava koja pružaju kripto usluge i nadzoru nad trgovanjem kriptoimovinom.

Ako planirate početi trgovati kriptoimovinom ili već trgujete istom, ne poslujte s društvima koja nemaju odobrenje za pružanje kripto usluga. Inače, Hrvatsko društvo koje želi pružati kripto usluge mora za to dobiti prethodno odobrenje Hanfe, a popis takvih društava nalazi se u registrima Hanfe.

Kripto usluge primjerice uključuju kupnju ili prodaju kriptoimovine poput najpoznatijih Bitcoina, Ethereuma, zamjenu kriptoimovine za novac putem bankomata ili pohranu privatnih ključeva za pristup kriptoimovini. No, neka hrvatska društva već sada pružaju kripto usluge klijentima te ih Hanfa trenutno nadzire samo u dijelu sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma. I ona će trebati dobiti odobrenje Hanfe kako bi takve usluge nastavili pružati i dalje. Za to imaju rok najkasnije do 01. srpnja 2026. godine. Pozvali su na poseban oprez ako trgujete preko stranih društava.

Budite posebno oprezni ako trgujete sa stranim društvom

Kriptovalute
Umirovljenik (68) mislio da trguje kriptovalutama: Ukradeno mu je 34.500 eura

– U slučaju da ste sami online našli strano društvo putem kojeg bi trgovali kriptoimovinom, budite posebno oprezni. Neki znakovi upozorenja koji bi mogli ukazati na prevaru su: odakle je društvo, primjerice egzotična otočja su često vezana uz dvojbene prakse poslovanja, objavljuje li jasne informacije o svom poslovanju, npr. kako se zove društvo, jasan način kontaktiranja društva, nagovara li vas na stalne uplate, itd. U slučaju sumnje kontaktirajte regulatora iz strane države, a kako bi dobili konkretne podatke o legitimnosti poslovanja društva. Hanfa nije nadležna za nadzor stranih društava, naveli su.

Podsjetimo, u prosincu je osječka policija tragala za počiniteljem koji je prevario 68-godišnjaka i ukrao mu 34.500 eura. Umirovljenik je mjesecima mislio da trguje kriptovalutama, ali ispostavilo se da je riječ o prevari, a o tome više možete pročitati ovdje. Ako trgujete kriptovalutama, još neke pojedinosti pogledajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap