Treba li ovo uvesti Hrvatska? Britanci imaju pravobranitelja ne za starije osobe, nego baš za umirovljenike

Josip Mihaljević
23. srpnja 2021.
Novosti
A- A+

Velika Britanija ima posebnog pravobranitelja čiji ured rješava probleme umirovljenika. Drugačija je to funkcija od pravobranitelja za starije osobe, što su u Hrvatskoj predlagali Kolinda Grabar-Kitarović i Milan Bandić. Umirovljenički pravobranitelj je tu da umirovljenicima pojasni sve detalje i kompleksnost ostvarivanja svojih prava. Treba li i Hrvatska uvesti tu funkciju?

penzic

Foto: Unsplash

Većina ljudi ne može u malom prstu imati sva pravila mirovinskog sustava. Kompliciran je to mehanizam koji se niti uči u školi, a niti su zakoni jasno razumljivi. Naš mirovinski sustav sigurno nije najkompliciraniji na svijetu, ali neka vrsta asistencija bi možda dobro došla građanima koji ostvaruju svoje pravo na mirovinu.

Britanci i službeno imaju funkciju pravobranitelja za umirovljenike. U Hrvatskoj su Kolinda Grabar-Kitarović, a kasnije i Milan Bandić, predlagali da uvedemo instituciju pravobranitelja za starije osobe. Iako bi im se poslovi sigurno u nekim aspektima preklapali, ne radi se o istoj stvari.

Britanci su jučer svojem umirovljeničkom pravobranitelju Anthonyju Arteru dali još jedan mandat.

“Uloga Pravobranitelja za umirovljenike je da vodi nezavisnu organizaciju koja je fokusirana na korisnike i koja im može pružiti pristup za lakše rješavanje pritužbi. Nalazimo se u vremenima kada ovaj posao izazovniji nego ikada jer će pravobranitelj morati provesti veliku transformaciju svojih usluga kako bi one postale digitalno dostupne. Njegovo iskustvo u ulozi će biti dodatak u godini koja nam dolazi”, poručio je britanski ministar mirovinskog sustava Guy Opperman.

Što bi bile zadaće umirovljeničkog pravobranitelja?

milan bandić
Ako neće Kolinda, hoće Bandić: "Treba nam pravobranitelj za starije osobe"

Umirovljenički pravobranitelj, barem u Velikoj Britaniji, iz godine u godinu ima sve više posla. Doduše, britanski mirovinski sustav se drastično razlikuje od našega pa mu je i posao drugačiji. Glavne zadaća su mu je istraga umirovljeničkih pritužbi u vezi s ostvarivanjem prava na mirovinu. Dodatno, bavi se svim sporovima u vezi umirovljenika i britanskog mirovinskog fonda, a sudjeluje u radu s ministarstvom rada u svrhu zaštite budućih umirovljeničkih prava.

U Hrvatskoj bi mogao biti, recimo, spona između građana i HZMO-a. Građanima bi mogao služiti kao pravni vodič kroz ostvarivanje prava na mirovinu jer će u budućnosti izbora oko mirovine biti sve više i više. Danas se recimo može birati između jednostupne i dvostupne mirovine, u slučaju dvostupne mirovine bira se između dva društva za isplatu mirovine, a kad se odabere društvo – umirovljenik mora odabrati između više od dvadesetak različitih modela isplate.

Pritom ne postoji univerzalni “najbolji” izbor je sve ovisi od slučaja do slučaja. Naravno, ne bi morao za ruku u mirovinu voditi baš svakog umirovljenika, ali bi mogao pomoći onima koji se u tom trenutku osjećaju preplavljeno informacijama ili čak izgubljeno.

Što kažete? Treba li nam takav pravobranitelj?

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap