Tko čeka, taj (ne) dočeka: Ako osoba premine prije isplate inkluzivnog dodatka, dobivaju ga nasljednici

Ana Kanazir
25. listopada 2024.
Novosti
A- A+

Inkluzivni dodatak će dobiti ukupno 147.752 osobe s invaliditetom. Ipak, čak trećina rješenja još uvijek nije realizirana. Drugi problem je što će, nažalost, pojedine osobe u periodu od predaje zahtjeva za dodatak do same isplate preminuti, a u tom slučaju novčanu naknadu nasljeđuju nasljednici korisnika prema zakonu kojim se uređuje nasljeđivanje. Ako osoba nema nasljednika, novac se vraća u državni proračun.

Starija osoba gura kolica invalida

Osoba s invaliditetom | Ilustracija: Pixabay

Problema s inkluzivnim dodatkom je mnogo, a jedan je i taj da ga mnogi, skoro godinu dana nakon donošenja zakona, još nisu dobili. Čeka ga više od 48.000 starih korisnika, ali puno je i novih korisnika čiji zahtjevi još nisu obrađeni. Saznali smo i što se događa ako osoba u određenom periodu između izdavanja rješenja i isplate premine.

Invalidska kolica
Doznali smo koliko je zaprimljeno zahtjeva za inkluzivni dodatak, ali i kada bi ga svi trebali dobiti

Dospjele novčane naknade koje nisu isplaćene se nasljeđuju

Inkluzivni dodatak čeka više od 48.000 starih korisnika, a tu su i oni novi kod kojih je također zapelo. Do sada je zaprimljeno 67.110 novih zahtjeva osoba koje do sada nisu bile korisnici naknada u sustavu, od kojih je njih 18.691 ostvarilo pravo na inkluzivni dodatak. Od osoba starijih od 65 godina do sada je pristiglo nešto više od 10.000 zahtjeva, o čemu smo pisali ovdje. Jednako tako, iz Zavoda za socijalni rad za Mirovina.hr kažu da je dvije trećine rješenja za postojeće korisnike odrađeno, o čemu smo pisali u ovom tekstu.

Vrijeme čekanja je stvarno dugo, a korisnici onda žive bez dodatka koji im pripada. Dobra je vijest da će taj novac dobiti u obliku zaostataka, ali loša je vijest da će možda neki korisnici od perioda predaje zahtjeva, dobivanja rješenja i na kraju same isplate, nažalost, preminuti. Saznali smo od Hrvatskog zavoda za socijalni rad što se događa u ovom slučaju.

– Dospjele novčane naknade, koje su bile priznate korisniku, a nisu mu isplaćene do smrti, nasljeđuju nasljednici korisnika prema zakonu kojim se uređuje nasljeđivanje, a ako korisnik nema nasljednika vraćaju se u državni proračun, rekli su nam iz Zavoda za socijalni rad.

Isplatit će se razlika od 1. siječnja 2024.

S druge strane, pravo na inkluzivni dodatak prestaje s danom smrti korisnika prava. To znači da ovo pravo nije prenosivo i ne nasljeđuju ga drugi članovi obitelji.

Podsjetimo, ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Marin Piletić rekao je početkom listopada kako imaju više od 200.000 zahtjeva za inkluzivni dodatak. Tada je rekao da će stari korisnici do kraja godine dobiti rješenja, a zaostatke s 1. siječnjem, o čemu smo pisali ovdje. To su nam potvrdili i iz Zavoda za socijalni rad.

– Nakon priznanja prava na inkluzivni dodatak korisnicima dosadašnjih naknada koje inkluzivni dodatak zamjenjuje bit će isplaćena razlika u iznosu od datuma stupanja zakona na snagu, dakle od 1. siječnja 2024. godine. Novim korisnicima prava će se priznati od datuma predaje zahtjeva.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap