Tisuće Rusa na ulicama protiv povećanja dobne granice za mirovinu

Jasmina Grgurić Zanze
30. srpnja 2018.
Novosti
A- A+

Rusi su u subotu održali veliki prosvjed protiv mirovinske reforme. Na ulicama Moskve više od 10.000 ljudi izrazilo je nezadovoljstvo zbog podizanja dobne granice za odlazak u mirovinu. Prosvjedovalo se i u drugim gradovima, a među povicima se moglo čuti “Putine, ne diraj u naše mirovine!” i “Želimo živjeti od mirovine, a ne umrijeti na poslu!”

Snimak zaslona: HRT

Što misle o prijedlogu povećanja dobne granice za odlazak u mirovinu, deseci tisuća Rusa pokazali su prosvjedom na ulicama. Prosvjedni skup u Moskvi organizirala je Komunistička partija.

Prema procjeni organizatora, u srcu glavnog ruskog grada okupilo se čak 100.000 ljudi, no novinari su procijenili kako ih je oko 10.000. Prosvjed je dobio odobrenje, a organiziran je protiv mirovinske reforme o kojoj se trenutno raspravlja u tamošnjem parlamentu, piše HRT.

Peticija protiv reforme ima 2,9 milijuna potpisa

“Putine, ne diraj u naše mirovine!” i “Želimo živjeti od mirovine, a ne umrijeti na poslu” samo su neki od slogana koje su prosvjednici povikivali i nosili na transparentima.

No, građani svoj revolt protiv dužeg rada nisu izrazili samo u Moskvi, nego i u desetak drugih gradova od sibirskog krajnjeg istoka do zapada zemlje. S crvenim zastavama u Sankt Peterburgu s istim ciljem okupilo se oko 1.000 ljudi, dok je u Novosibirsku prosvjedovalo 1.200 osoba, objavila je državna agencija Tass, prenoseći informaciju gradskih vlasti, piše HRT.

aleksej navaljni
Ruski umirovljenici bi prosvjedovali, ali zbog Svjetskog prvenstva je to gotovo nemoguće

Rusi su i na internetu pokrenuli peticiju protiv reforme koja do sada ima čak 2,9 milijuna potpisa. Odgovornim smatraju predsjednika Vladimira Putina koji u svojoj kampanji nije spominjao mirovine. Ruski Institut za istraživanje javnog mišljenja (VCIOM) objavio je da mu je popularnost nakon pobjede u ožujku pala sa 80 posto u svibnju na 64 posto u srpnju.

Sve slabija popularnost ruskog lidera pripisuje se upravo mirovinskoj reformi za koju su građani vjerovali da je neće provoditi, kako je i sam obećavao. Vođa oporbe i glavna prosvjedna figura, Aleksej Navaljni prosvjede je pokušao organizirati i mjesec dana ranije, no odobrenje za to nije bilo moguće dobiti zbog Svjetskog nogometnog prvenstva.

Žene sada u mirovinu idu sa 55, a muškarci sa 60

A što bi Rusima donijela reforma ukoliko se provede? Dobna granica za odlazak u mirovinu prema novom bi se Zakonu mijenjala prvi put u posljednjih 20 godina i to tako da bi se postupno povećala na 63 godine za žene i na 65 godina za muškarce. Trenutno žene u mirovinu mogu za 55 godina, a sa 60 muškarci.

Ako to usporedimo s Hrvatskom, onda lako zaključujemo da je kod nas situacija drastično gora. Naime, pravo na starosnu mirovinu imamo sa 65 godina. U prijelaznom razdoblju od  2014. do 2029. godine žene ostvaruju to pravo prema povoljnijim uvjetima. U 2018. godini to su 62 godine s tim da se svake iduće granica pomiče za tri mjeseca. U 2030. godini dob za žene izjednačuje s muškarcima na 65 godina. Međutim, prema sadašnjem Zakonu od 1. siječnja 2031. do 31. prosinca 2037. uvjet se povećava dalje za tri mjeseca svake godine, a od 1. siječnja 2038. pravo na starosnu mirovinu ima osiguranik kada navrši 67 godina života i 15 godina mirovinskog staža, dakle bez obzira na spol. Mirovinskom reformom dobna granica od 67 godina za odlazak u mirovinu želi se uvesti pet godina ranije, dakle već od 2033. što bi zahvatilo sve rođene od 1966. godine nadalje.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap