Teme o kojima smo pisali u 2023. godini: Palijativna skrb, problemi umirovljenika, bake i djedovi
Ove godine smo pisali o raznim temama, od životnih priča umirovljenika pa do ozbiljnih tema kojima treba dati puno više pažnje, kao što je palijativna skrb. Osim toga, vikendima smo u vama htjeli probuditi nostalgiju pa smo predstavljati stare automobile, ali i predmete iz prošlosti. Najviše volimo rješavati vaše probleme koji nas dočekaju u porukama, a mi onda otkrivamo pravo stanje stvari i donosimo provjereni odgovor.
Umirovljenici vole čitati o raznim temama na našem portalu, a mi se trudimo donijeti i različiti sadržaj kako bi svatko pronašao nešto za sebe. Tako smo ove godine pisali o mnogo toga, a neke od tema su: palijativna skrb, problemi umirovljenika, socijalna skrb, bake i djedovi i priče umirovljenika.
1. Palijativna skrb
Palijativnu skrb u Hrvatskoj prema procjenama treba između 26.000 i 46.000 bolesnika. Na raspolaganju su im svega 42 mobilna palijativna tima koja nisu dostatna. Za palijativne pacijente ima samo 477 kreveta u bolnicama i 62 kreveta u stacionarima, a premalo je i volontera, kako su objasnili iz zagrebačke udruge La Verna, o čemu smo pisali u ovom tekstu.
Puno je tu problema, a možda bi se baš iduće godine moglo još više pričati o njima jer se uvodi Nacionalni dan palijativne skrbi, a izrađen je i plan do 2028. godine. Kako zapravo izgleda dan u hospiciju smo saznali i iz prve ruke od medicinske sestre koja radi u hospiciju u Splitu, o čemu možete čitati ovdje.
2. Svakodnevni problemi umirovljenika
Mnogi umirovljenici nam se sa svojim problemima često javljaju u komentarima ispod tekstova, porukom na našu e-mail adresu ili pak porukom na našoj Facebook stranici. Ipak, kako su mnogi problemi zajednički ovoj skupini ljudi, odgovor uvijek tražimo od stručne osobe, a sve onda obrazložimo u tekstu.
Tako smo na primjer pisali o umirovljeniku koji je skupljao žireve, a umjesto obećanih 399 eura je dobio 260 eura jer je dio otišao na doprinose, poreze i prireze. Neki nam se jave i požale na iznos svoje mirovine, kao što je to napravio inženjer Darko u ovom tekstu, a neki su nam opisali kako izgleda preseljenje iz velikog grada u manje mjesto. Ako i vi imate neku priču ili problem, slobodno nam se možete javiti na mail [email protected].
Pisali smo i o svim novitetima u mirovinskom sustavu, donošenju i promjenama zakona, novim Vladinim dodacima, usklađivanju mirovina, stanju u mirovinskim fondovima, ali i o promjenama u iznosima mirovina iz mjeseca u mjesec.
3. Socijalna skrb i slično
Socijalna skrb je vrlo važna za sve starije osobe, a sve probleme i boljke sustava nam je u ovom tekstu otkrila i socijalna radnica Nela Pamuković. Osim toga, važna tema su i ugovori o uzdržavanju o kojima smo puno pisali, a koji će se od iduće godine znatno mijenjati, a jednako važno je i plaćanje alimentacije koja često pada na bake i djedove, a koje se ukida, o čemu smo pisali ovdje.
Posebnu pažnju smo obraćali i temama poput siromaštva ili beskućništva pri čemu je najvažnije predstaviti sve probleme s kojima se ove skupine susreću. Osim toga, dotakli smo se i teme udomiteljstva i koje sve probleme ono nosi, ali i što o tome misle stručnjaci, a pisali smo i o problemima u domovima za starije osobe.
Ne treba zanemariti ni važnu temu zdravstva. Od pukih obećanja ministra, do problema u samom zdravstvenom sustavu, kao što su liste čekanja ili prosvjedi pa sve do raznih bolesti koje su svojstvene za starije osobe, a o kojima su nam sve ispričali liječnici. Jednako tako, u više navrata smo vam pokušali približiti vježbanje kao vrlo poželjnu i korisnu aktivnost za starije osobe.
4. Bake, djedovi i unučad
O odnosima baka i djedova i unučadi ne treba previše pričati jer je to ipak jedna neraskidiva veza koja traje zauvijek. Ipak, nekada čuvanje unučadi pada samo na bake i djedove, što nije nimalo lagano, pa je važno postaviti granicu, o čemu nam je ovdje ispričao psiholog Bojan Klapčić. S druge strane, postoje i problemi sa snahama koje svekrvama ne dopuštaju da čuvaju ili uopće viđaju svoju unučad, o čemu smo pisali u nekoliko navrata.
5. Priče umirovljenika
Priče umirovljenika, običnih ljudi nas uvijek posebno dirnu. Neki od njih su s nama podijelili svoj način života, neki su nam dali korisne savjete, a neki su nam rekli što misle o mirovinama i cijelom mirovinskom sustavu. Svatko ima svoju priču, a mi smo tu da je prenesemo.
Čitamo se i iduće godine.