U nedjelju se u Švicarskoj održao referendum, a građani su većinom glasali protiv inicijative za bolju zaštitu biološke raznolikosti , a odbili su i mirovinsku reformu, odnosno prijedlog o reformi financiranja mirovina. Točnije, bilo je samo 31 posto glasova za ovu promjenu.
U ožujku su Švicarci na referendumu podržali prijedlog uvođenja trinaeste mirovine. Razlog su bili sve veći troškovi života, o čemu smo pisali i ovdje. Sada su na referendumu odlučivali o dva pitanja, a jedan od njih se tiče financiranja mirovina.
Referendum nije uspio
Na posljednjem referendumu građani Švicarske odlučivali su o dva važna pitanja. Jedan se tiče inicijative čiji je cilj bolja zaštita biološke raznolikosti, a koju su Švicarci odbili, a drugo je pitanje financiranja mirovina. Ni ova ideja nije prošla.
Za reformu financiranja mirovina bilo je 31 posto glasova, dok je ‘protiv’ bilo 67 posto, kako pokazuju prve projekcije instituta za istraživanje javnog mnijenja gfs.berna. Ideja je bila da predloženom reformom poslodavci i radnici povećaju doprinose u obvezne fondove za rad.
Moglo bi doći do promjena
Sindikati koji su pozvali na referendum rekli su da će ljudi biti prisiljeni plaćati više dok im se isplata mirovina smanjuje, piše dw.com. S druge strane, ministrica unutarnjih poslova, Elisabeth Baume-Schneider kaže kako bi se ipak trebala uvesti promjena, ali malim koracima. Dodala je kako će i dalje ostati izazovi u drugom stupu, a najavila je i da će pozvati ključne igrače da preuzmu odgovornost, piše swissinfo.ch.
Švicarska vlada je godinama upozoravala da mirovinskom fondu ponestaje novca i da je potrebno poduzeti mjere da bi se osiguralo dugoročno financiranje sustava. Vlada tako kaže da su niski prinosi na financijskom tržištu i sve duži životni vijek ostavili jaz u financiranju drugog stupa. Jednako tako, Vlada tvrdi da je osiguranje profesionalnih mirovina, koje je financirano doprinosima poduzeća, pod pritiskom zbog niskih prinosa na financijskim tržištima. Ovome ne ide u prilog ni činjenica da su krivo izračunali koliko će utrošiti iz proračuna na isplatu starosnih mirovina do 2033. godine, o čemu smo pisali ovdje.