Sve više starijih na optuženičkoj klupi: Zatvori trebaju odjeljenja za seniore

Jasmina Grgurić Zanze
9. srpnja 2019.
Novosti
A- A+

Osuđenici stariji od 60 godina sve su češća pojava na optuženičkoj klupi u sudnici. Populacija stari svugdje pa tako i u zatvorima, a Njemačka je, čini se, prva europska zemlja koja razmišlja prilagoditi pravosuđe sve većem broju starijih zatvorenika.

Foto: Pixabay

Kada govorimo o starijim osobama u kontekstu pravosuđa, onda ih najčešće percipiramo kao žrtve raznih oblika prijevara i nasilja. Međutim, oni su ipak sve češće i napadači i kriminalci, koji to postaju nakon što su cijeli životni vijek proživjeli bez kaznenih dijela. Uzrokom ovakve promjene u ponašanju najčešće se smatra bolest ili očaj.

Iako su i dalje umirovljenici češće u ulozi žrtve, stupci crne kronike potvrđuju obrnute primjere i u Hrvatskoj. Tako je, primjerice, prošlog tjedna opatijska policija uhitila muškarca koji je krao kovanice iz toaleta na naplatu, a uspostavilo se da je počinio čak sedam kaznenih djela, zbog kojih je kazneno prijavljen državnom odvjetništvu. Stariji muškarac u Virovitici nožem je napao dvije žene na ulici i prijetio im.

Sudstvo se mora prilagoditi sve starijim optuženicima

Državni tužitelj u Berlinu, Ralph Knispel, upozorava da je sve više optuženih starije od 6o godina. Kao razlog navodi demografski razvoj i sve dulji životni vijek, s čime se susreću sve zemlje. Za njemačku novinsku agenciju DPA izjavio je da se sudstvo mora prilagoditi toj činjenici, prenosi Deutsche Welle.

Knispel ukazuje i na jednu zanimljivu pojavu, koja ide u prilog starijim osuđenicima, a to je da su pred sucem pristojniji od mlađih prijestupnika te imaju više poštovanja. No sudska praksa u Berlinu pokazuje da se upravo njih treba češće opominjati da ustanu, skinu kapu ili ne prekidaju suca. Neki od njih zbog bolesti nisu u stanju cijeli dan izdržati u sudnici, a neiskustvo pred sucem pripisuje se i tomu što im je često prvi put da su počinili kakvo kriminalno djelo.

Njemačka trenutno broji četiri posto zatvorenika starijih od 60 godina, a samo u Berlinu lani su bila 142 zatvorenika starija od 60 godina, dok ih je devetero bilo starije od 75 godina. Najstariji berlinski zatvorenik rođen je davne 1933. godine. Glavni grad Njemačke broji oko 4.000 zatvorenika, njih je s desetljećima sve manje, no povećava se broj starijih kojih je prije 20 godina bilo samo jedan posto.

Posebna odjeljenja za seniore

Udruženje zatvorskih službenika Njemačke pretpostavlja da će se nastaviti povećavati broj starijih zatvorenika. Predsjednik Sindikata zatvorskih službenika, Rene Muller, za DPA kaže da gerijatrijska njega u zatvorima nije izvediva, pri čemu im ionako nedostaje djelatnika.

[FOTO] Kako izgledaju japanski zatvori u koje navodno bježe umirovljenici?

Muller ukazuje na probleme s kojima se susreću kod starijih zatvornika, jer oni mogu biti sporiji, što dovodi do agresije onih mlađih prema njima, kao i maltretiranja. Njegova je ideja da se osnuju gerijatrijski centri kao odjeljenja u zatvorima diljem zemlje. Predlaže da se oni rasporede na četiri lokacije u zemlji prema pokrajinama između kojih bi se uspostavila suradnja u obučavanju djelatnika i podjeli troškova u te svrhe.

Muller napominje kako ovdje nije riječ o zasebnim klubovima za seniore, ali ukazuje i da već sada za njih postoje posebni sportski programi, kao i oni za vježbanje pamćenja, namijenjeni isključivo starijim zatvorenicima.

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap