Svaki četvrti umirovljenik ima drugu nekretninu: ‘Trošna kućica i vila s bazenom nisu isto’
Porez na nekretnine izravna je prijetnja za svakog četvrtog umirovljenika koji u vlasništvu ima drugu kuću ili stan. Pokazuju to rezultati ankete portala Mirovina.hr. Umirovljenike smo pitali strahuju li od novog poreza, čiji nacrt Vlada još uvijek nije predstavila javnosti. Više od polovine ispitanih ipak ne strahuje, jer nemaju ništa osim nekretnine u kojoj stanuju.
Hoće li porez na nekretnine biti obvezan za sve jedinice lokalne samouprave i koliko će građani morati plaćati po četvornome metru svoje druge nekretnine, Vlada još uvijek ne otkriva. U javnost je iscurila tek neslužbena informacija o cijeni od 0 do 8 eura. Nacrt nadolazeće porezne reforme još uvijek nije službeno predstavljen, što znači da su pritisci građana, ali i političke oporbe, ipak imali odjeka. Novi porezni namet bio bi veliko opterećenje za umirovljenike pa smo ih pitali strahuju li od poreza na drugu nekretninu.
Više od polovine ispitanih nema drugu nekretninu
Više od tisuću čitatelja sudjelovalo je u anketi portala Mirovina.hr. Svaki četvrti ispitani kaže da ima drugu nekretninu te da ne zna od čega bi plaćao porez. Više od polovine, njih oko 56 posto, ipak nema u vlasništvu kuću ili stan u kojem ne stanuju. Njima novi porez, ako do njega uopće i dođe, neće predstavljati dodatni financijski teret, kao ni za pet posto onih koji kažu da drugu nekretninu imaju, ali je daju u trajni najam. Čak 13 posto ispitanih ne zna što da misli o najavljenom porezu, jer čekaju konačnu odluku Vlade.
Novom poreznom reformom rast će, kako je obećao ministar Marko Primorac, i osobni odbitak s 560 eura na 600 eura. To znači da se neće oporezivati mirovine ispod toga iznosa, dok će porez biti ipak nešto manji za ostale. Za tih 40 eura razlike rasla je usklađivanjem i prosječna mirovina, što je među umirovljenicima proširilo krug poreznih platiša, o čemu smo pisali ovdje. Međutim, HSU-ov Veselko Gabričević otkrio je da Vlada razmatra ukinuti porez na sve mirovine manje od 1.000 eura, što je njihov prijedlog pa i za ovo porezno pitanje treba pričekati konačnu odluku.
Što misle o porezu na nekretnine, umirovljenici su nam kroz stotine komentara otkrili i na našoj Facebook stranici. Umirovljenici su složni da porez treba plaćati onaj tko ima više nekretnina, ali i onaj tko na njima zarađuje.
Umirovljenici zabrinuti za stambeno pitanje mladih
– Porez na nekretnine treba plaćati onaj tko ih ima više i tko zarađuje na njima. Netko tko je naslijedio neku trošnu kućicu da plaća isti porez kao netko tko ima vilu s bazenom doslovno nije u redu. Uvedite radije zakon o porijeklu imovine pa neka ove mutikaše dokazuju od kuda im sve to, smatra Štefica.
Umirovljenici su zabrinuti i oko stambenih rješenja za mlade, kojima je skup najam, a kamoli kupnja nekretnine. Država je i tu najavila promjene tako da će davati poticaje stanodavcima, zbog čega će stanari u konačnici plaćati manji najam. Porez na nekretnine i subvencionirana cijena najma međusobno su povezani tako što bi porez potaknuo ljude da iznajmljuju nekretninu u kojoj ne žive. Posve logično, umjesto troška imali bi zaradu. Više stanova za najam smanjilo bi cijene koje su sada nerealne zbog prevelike potražnje, a slabe ponude. U konačnici, time bi trebalo doći i do pada cijena nekretnina.
– Ipak treba razmisliti kako da mladi podstanari dođu do stana, jer ovo sada po ovim cijenama je nenormalno i ako država nešto ne poduzme svi će ostati doživotni podstanari. Nit se imaju gdje ženiti ni djecu rađati, ni gnijezdo sviti jer i ptica ima gnijezdo, naši mladi nemaju. Najviše zato mladost odlazi, jer plaće su male, nekretnine preskupe, do stambenih kredita se više ne može, poručuje Mate. Što su nam sve umirovljenici rekli, možete pogledati klikom na našu Facebook stranicu.