Susjedi demantirali da su imali liste za “odstrel” oboljelih korisnika domova
Slovenija je, za razliku od Hrvatske, doživjela puno veći proboj u domove umirovljenika. No, da se sustav socijalne skrbi nije najbolje snašao, u pitanje dovodi vrlo ozbiljna iznesena optužba kako su zbog prevelikog broja zaraženih korisnika imali “liste za odstrel” osoba kojima se uskratilo bolničko liječenje. Vlada je demantirala takve tvrdnje.
Zastupnik slovenske stranke Ljevica optužio je vlast da je teško oboljele korisnike ostavljala da umru u domu, uskraćujući im bolničko liječenje. Kazao je da ima i informacije kako su postojali popisi otpisanih bolesnika, odnosno “liste za odstrel” po kojima se određivalo koga poslati u bolnicu, a koga ne.
Dva slovenska ministra demantirala su da se štićenicima slovenskih domova za starije osobe u vrijeme epidemije koronavirusa uskraćivalo liječenje u bolnicama, pa su umirali u tim institucijama.
“Svi kojima je bilo potrebno liječenje premješteni se u bolnicu, osim kod lakših oblika bolesti bez izrazitih znakova respiratornog infekta ili upale pluća” – kazao je ministar za zdravstvo Tomaž Gantar, piše HRT.
Slovenija je zabilježila 107 smrtnih slučajeva zbog zaraze koronavirusom, od čega oko 80 posto upravo u domovima za starije. Ministar pak upozorava da su štićenici u prosjeku stari 86 godina, pri čemu su mnogi uz koronavirus imali i druge bolesti.
Ministar za rad i socijalnu skrb Janez Ciglerja Kralj naglašava da virus nije ušao u 90 posto domova za starije, a izrazitije je pogodio samo njih četiri-pet, gdje je i smrtnost bila veća. Ipak, osoblje iz domova upozorilo je da nemaju potrebnu opremu, ali i medicinskog kadra kako bi uopće mogli skrbiti o teško oboljelim osobama kojima je bio potreban smještaj u bolničku ustanovu, a ne u dom.