Suđenje za šestero izgorjelih u domu: “Bili su mršavi, mislila sam ih baciti na livadu”
Više od godinu dana prošlo je od stravične, nezapamćene tragedije u obiteljskom domu Adraševac, gdje je u siječnju 2020. godine šestero starijih i nepokretnih korisnika u požaru izgubilo život. Ostavljeni su sami, u izdvojenom, ilegalnom objektu, 700 metara udaljenoj preuređenoj šupi, gdje se tijekom noći zapalio neispravni kalorifer. Ugušeni dimom, izgorjeli u plamenu, nemoćni pomaknuti se dok gore, zbog čega se sudi vlasnici Gabrijeli Čičković.
Njegovateljica Zdenka Putak radila je te kobne noći 11. siječnja 2020. godine kada je vatra progutala šestero starijih i nepokretnih korisnika obiteljskog doma “Zelena oaza” u zagorskom Andraševcu. Oni nisu bili smješteni u domu, nego u izdvojenom, na stotine metara udaljenom ilegalnom objektu, preuređenoj šupi. Na suđenju vlasnici Gabrijeli Čičković svjedočila je o okolnostima stravične tragedije.
Nemoćne ljude ostavljali noću uz grijalice
“Ja sam tu noć delala kao njegovateljica, a kako smjena traje 12 sati moraš se dobro organizirati da sve stigneš napraviti. U prvoj zgradi je bio 21 korisnik, a u manjoj kući njih šest. Svaka dva i pol sata sam išla tamo okretati osobu koja je imala 104 godine i imala je neke ranice. Zadnji put sam te noći tamo bila oko 4 sata, a u glavnu kuću sam se vratila malo prije 5. Kojih desetak minuta kasnije sam vidjela da ide dim iz male kuće. Zvala sam vatrogasce i šeficu, a dok sam došla dolje, već je i susjed bio tamo. Ti korisnici su bili mršavi pa sam mislila da ih mogu iznijeti, baciti na livadu, spasiti. No kada sam otvorila vrata, odbacilo me nekih pet, šest metara” – kazala je Zdenka Putak.
Suđenje vlasnici koja niječe krivnju započelo je u veljači na zagrebačkom Županijskom sudu, a koje je ovih dana nastavljeno saslušanjem svjedoka, piše Večernji list.
Putak je noćne smjene radila sama na 27 korisnika koji su bili smješteni na više udaljenih, što legalnih, a što ilegalnih lokacija. Požar je uzrokovala neispravna grijalica, kalorifer koji je bio smješten između zida i kreveta. Upravo su grijalice predstavljale trajnu opasnost za korisnike, što se na kraju i obistinilo.
Nepokretne osobe ostavili bez nadzora
Njezina kolegica Marija Landripet kazala je kako je Gabrijela Čičković željela uvesti centralno grijanje, no da njezin suprug navodno nije bio za to. Kazala je i da joj nije bilo ugodno raditi uz tolike grijalice.
Vlasnica doma je, naime, imala dozvolu za smještaj 13 korisnika na vlastitoj adresi od 2013. godine. No, kasnije je djelatnost bez dozvole proširila na drugu adresu i pomoćni objekt, spremište izgrađeno od drveta i cigle, gdje je smjestila šestero starijih, teško pokretnih i nepokretnih korisnika. Riječ je bila o ljudima u dobi od 69 do 104 godine koji su, tvrdi tužiteljstvo, bili potpuno ovisni o tuđoj pomoći te im je zbog toga potrebna stalna prisutnost njegovatelja. No, u 700 metara udaljenom objektu od onog jedinog legalnog, oni nisu imali potrebnu 24-satnu skrb.
Tužiteljstvo vlasnici stavlja na teret da je bila potpuno svjesna te činjenice te da je izostanak nadzora nad teško pokretnim i nepokretnim ljudima doveo u opasnost njihove živote. Kako nepokretna, nemoćna osoba može ustati iz kreveta i otići od požara? Gledati kako goriš, gušiti se, a ne moći se pomaknuti.
Upravo zato što nije bilo njegovateljice, požar se proširio, a nemoćni su se ljudi ugušili ugljičnim monoksidom.