Stručnjak objasnio zašto su cijene toliko visoke, a otkrio je i kako se to može promijeniti

Ana Kanazir
20. siječnja 2025.
Novosti
A- A+

Stručnjak za trgovinu i maloprodaju Slobodan Školnik je otkrio kako iza visokih cijena proizvoda u trgovinama leže skupi ulazni troškovi, ali i plaćanje 21 županije i 555 općina. Osim toga, komentirao je i inflaciju za koju kaže kako je borba protiv nje zapravo borba protiv Vlade. Dodao je i kako je Hrvatska ekstremno skupa zemlja, ali i kako bi se trebala provesti reforma za korigiranje cijena.

Slobodan Školnik u gostovanju u emisiji

Slobodan Školnik na N1 | Foto: Screenshot

Ususret sastavljanju liste od 50 proizvoda kojima će biti ograničene cijene, u N1 Studiju je gost emisije bio Slobodan Školnik, stručnjak za trgovinu i maloprodaju. Komentirao je visoke cijene, inflaciju, troškove, a dotaknuo se i drugih važnih ekonomskih pitanja.

Kupci u trgovini
Vlada slaže novu listu proizvoda s ograničenom cijenom: 'Kruh će biti na popisu'

‘Trgovci prije nisu bili pohlepni’

Nije tajna da su cijene u trgovinama visoke, a kako bi se barem malo olakšao život stanovnicima uskoro će biti poznat popis s čak 50 proizvoda kojima će cijene biti ograničene te se neće smjeti podizati. Više smo pisali i ovdje. Osim toga, društvenim mrežama se širi i poruka o bojkotu svih trgovina u petak kako bi se pokazalo trgovcima da su cijene previsoke. Točnije, ljude se poziva da ne kupuju ništa 24. siječnja, već da kupovinu obave dan ranije.

Stručnjak za trgovinu i maloprodaju i menadžer Slobodan Školnik je rekao kako nije pratio sastanak predstavnika Vlade, trgovaca i dobavljača oko popisa 50 proizvoda . On misli da je to lanjski snijeg, ali i kako su stalno isti sastanci.

– U javnosti se nekako uvriježila ideja da su trgovci pohlepni, gramzivi, da grabe nekakve ekstraprofite. Pa mi je pala na pamet jedna dobra analogija. Jedno 20-ak godina, znači prije 2020., imali smo i u Hrvatskoj i u Europi vrlo nisku inflaciju, oko 20 posto. Interesantno da onda trgovci nisu bili pohlepni, nego su sad odjednom postali pohlepni. Možda su se trgovci promijenili i došli neki iz svemira trgovci, rekao je Školnik u emisiji.

‘Inflacija je borba protiv Vlade’

Komentirao je i inflaciju za koju kaže kako je borba s inflacijom borba protiv Vlade jer je Vlada jedini izvor inflacije. Kako bi objasnio ovu tezu je rekao da vladama u svijetu, ali i u Hrvatskoj nije nikada dovoljno novca. Tako su naše vlade u zadnjih 10 godina povećale hrvatski proračun, dakle rashod, ono što one potroše, dvostruko, a ni to im nije dovoljno pa imaju i deficit proračuna. Kazao je i kako je Hrvatska ekstremno skupa zemlja, a uz to je dodao kako imamo 21 županiju, dok za usporedbu, Nijemci imaju njih 17. Objasnio je i vezu između županija i troškova, odnosno cijena u trgovini.

– Ulazni troškovi su skupi u Hrvatskoj. Zato što plaćamo bespotrebnih 21 županiju i bespotrebnih 555 općina. Od 21 župana 6 ih sada uživa u janjetini, ne na svoj račun. Hrvatska ima rashode državnog proračuna od 33 ili 35 milijardi, korupcija nije iskorijenjena. Korupcija u Hrvatskoj košta 3 milijarde eura. Tih 3 milijarde eura su u cijeni štruce kruha, u svakoj tegli krastavca. I zato blagajnica ima nisku plaću, zato što je razlika između neto i bruto ogromna. Jer ona iz bruto plaće mora pokriti sve neefikasnosti države, rekao je Školnik.

Korigiranje cijena bi se trebalo obaviti kroz reforme

Uz to, kako je rekao, javni sektor je prevelik za naše malo gospodarstvo. Njegov prijedlog za korigiranje cijena je provođenje reforme. Kao primjer je naveo da bi se trebalo napraviti ono što je napravio Javier Milei, novi predsjednik u Argentini koji je otpustio 35.000 ljudi u javnom sektoru nepotrebnih.

Otkrio je i kako su visoke cijene u trgovini povezane sa skupim ulaznim troškovima, ali i kako marže nisu toliko visoke te za deset najvećih trgovačkih lanaca iznose 25 posto. Upravo zato su neki proizvodi istog proizvođača u drugim zemljama jeftiniji nego kod nas. Osvrnuo se i na socijalno ugroženi dio stanovništva.

– Postoji socijalno ugroženi dio stanovništva i njih se treba rješavati direktnim dotacijama i mora se znati je l’ oni imaju imovinu ili nemaju, rekao je za n1info.hr.

U našoj novoj anketi nam možete reći što mislite o novoj listi proizvoda s ograničenom cijenom.

Što očekujete od nove liste proizvoda s ograničenom cijenom?

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap