Stručnjaci složni: Zamrzavanje cijena nema smisla, osim za umirovljenike

Ivana Moslavac
18. siječnja 2025.
Novosti
A- A+

Skupoća hrane u Hrvatskoj više nikoga ne iznenađuje, a da će građani sa svojim primanjima ovo preživjeti teško, komentirali su ekonomist Luka Brkić i potpredsjednik izvršnog odbora HUP-Udruge trgovina Mirko Budimir. Jasno je da za ovo stanje nisu krive samo trgovačke marže, kako je naveo ekonomist, već je to stvar cijelog lanca. Istaknuo je da u Hrvatskoj vlada i inflacija pohlepe. Budimir smatra da proizvođači i trgovci moraju biti socijalno osjetljivi, posebno prema umirovljenicima.

Umirovljenici u trgovini

Umirovljenici u trgovini | Foto: Pexels

Cijene namirnica u Hrvatskoj već su toliko dugo previsoke da se vremena prije toga više gotovo ni ne sjećamo. Ekonomist Luka Brkić rekao je da su cijene u Hrvatskoj, zemlji koja ima potencijal u poljoprivrednoj proizvodnji nevjerojatno velike. Hrvatska je od ulaska u Europsku uniju do danas, kako je naveo, u poljoprivredni sektor dala više od 10 milijardi eura, no dostatnu proizvodnju nemamo.

‘Mjera zamrzavanja mora biti kratka’

Kupci u trgovini
Vlada slaže novu listu proizvoda s ograničenom cijenom: 'Kruh će biti na popisu'

Ekonomist Luka Brkić kazao je da nemamo dostatnu proizvodnju u svim temeljnim proizvodima od kruha, mlijeka, mesa i da je tome tako jer je preko 60 posto uvozno. Dodao je kako imamo obradive površine s postojećom mehanizacijom i postojećim kapacitetima, ali da se nalazimo tu gdje se nalazimo, piše net.hr.

– Kad imate tu mjeru, ona može nekada dati rezultate i to ne samo u Hrvatskoj. Ja ću podsjetiti tamo osamdesetih godina inflacija, recimo u Izraelu. Pa jedna od mjera je bila zamrzavanje, ali ona mora biti kratka, strogo kontrolirana, dakle, da se resetira prije svega socijalna politika. Ali to ne može biti ekonomska politika. Kad to tako radite, onda u stvari procvjeta crno tržište. Jer će se nabavljati robe na nekakav drugačiji način, prelamat će se cijene na druge proizvode koji, dakle, nisu pod kontrolom pa će njihove cijene rasti i izazvat će se umjetna nestašica tih proizvoda, jer naprosto na taj način nije moguće smisleno voditi ekonomsku politiku, kazao je.

Ekonomist Brkić je kazao da na poskupljenja ne utječu samo trgovačke marže, već se to tiče cijelog lanca; proizvođača, dobavljača i trgovaca u maloprodaji. Postoji neuređeno tržište u Hrvatskoj, kako je naveo, a tržište bi trebalo biti konkurentno jer tada vrijede ponuda i potražnja. Kazao je kako je kod nas prisutna inflacija pohlepe, jer postoji neregulirano tržište i da se cijene, kako je naglasio, naprosto dižu jer mogu. Oprimjerio je da se kava na Stradunu može prodavati za 10 eura, no ne u Zagrebu ili na Viru. Osvrnuo se na listu proizvoda s ograničenim cijenama, o kojima se vijećalo jučer, a o tome smo pisali ovdje.

‘Svi smo za to da trebamo biti socijalno osjetljivi’

Novac
Inflacija skočila na 3,4 posto, ministar poručuje: 'Ne treba stvarati paniku'

Ogroman rast cijena komentirao je i potpredsjednik izvršnog odbora HUP-Udruge trgovina Mirko Budimir. Svi moramo platiti onu cijenu koja je ekonomska cijena, kako je rekao, odnosno cijenu po kojoj proizvođači mogu proizvesti. Proizvođači moraju platiti svoje radnike koji proizvode robu tako da ju ne može prodavati ispod točke pokrića. Rekao je će umirovljenici ovakve cijene vrlo teško podmiriti. Razlog tome je i inflacija koja je krajem prošle godine ubrzala treći mjesec zaredom, o čemu smo pisali ovdje.

– Ako prodajemo ispod točke pokrića znači da smo mi u gubitku i da mi ne možemo isplatiti svojim djelatnicima plaće odnosno ne možemo svoje obaveze podmiriti. Trgovina, proizvodnja, svi smo mi za to da trebamo biti socijalno osjetljivi. I moramo pomoći ne samo umirovljenike, već i druge naše građane. Ali mislim na ovaj način da idemo ograničavati proizvode koji će biti dostupni ne samo umirovljenicima, nego i onima koji to mogu platiti, nije najbolji put. Bolje da idemo u nekakve transfere prema umirovljenicima kojima je potrebno, rekao je Budimir.

Što očekujete od nove liste proizvoda s ograničenom cijenom?

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap