Stožer: U jednom danu preminulo šest osoba, dvoje iz splitskog Doma

Jasmina Grgurić Zanze
14. travnja 2020.
Novosti
A- A+

Najveći broj umrlih otkako je epidemija koronavirusa u Hrvatskoj dogodio se u posljednja 24 sata tijekom kojih je preminulo čak šest osoba te ih je sada 31 ukupno. Dvoje ih je iz splitskog Dom za starije i nemoćne osobe koji ima više od 50 zaraženih, a svi umrli bili su starije životne dobi i imali su kronične bolesti.

Vili Beroš (Snimak zaslona/Youtube)

Ministar zdravstva Vili Beroš na današnjoj je konferenciji nacionalnog Stožera civilne zaštite rekao da imamo 54 novoobljele osobe, što je ukupno 1.704, napravljeno je 18.359 testova, od čega 569 jučer . Od broja testiranih gotovo 10 posto osoba se pokaže pozitivnima. Tijekom protekla 24 sata preminulo je šest osoba što je najveći broj do sada te ih je sada 31 ukupno.

Još dvije osobe preminule iz splitskog Doma

Ministar je rekao da ovakav podatak o smrtnosti potvrđuje tezu o smrtonosnoj bolesti, zbog čega i dalje moramo biti na oprezu. Jedna osoba preminula je u zagrebačkoj Klinici i ima 60 godina, dok je 69-godišnja osoba preminula u Rijeci. Preminule su i dvije osobe iz splitskog Doma za starije i nemoćne osobe, 1935. i 1941. godište te dvije starije osobe u Dubrovniku (1939. i 1946. godište). Svi su bili kronični bolesnici.

Oporavljeno je ukupno 415 osoba, u bolnici se liječi 357 njih, a gotovo tisuću osoba (932) liječi se kod kuće. Ministar kaže kako su to ljudi koji imaju nikakve ili vrlo blage simptome. Oni nisu pod zdravstvenom skrbi, moraju biti kod kuće sve do izlječenja, a ukoliko trebaju obaviti neke pretrage, moraju to činiti u dogovoru s obiteljskim liječnikom.

Beroš je usporedio podatke o oboljelima na milijun stanovnika s ostalim državama, prema čemu je u Hrvatskoj situacija među najpovoljnijima, samo 402 zaražena. Usporedbe radi, u Španjolskoj ih je 3.690 na milijun stanovnika, u Italiji 2.638, Srbiji 464, a 587 u Srbiji. Također, broj umrlih na broj oboljelih u Hrvatskoj je samo 1,82 posto, u Srbiji je 2,1 posto, u Sloveniji 4,6 posto, a usporedbe radi u Italiji i Španjolskoj 12,8, odnosno 10,5 posto.

Predstavljen je danas i novi digitalni asistent – Andrija, koji će izravno komunicirati s građanima putem društvene mreže WhatsApp te tako podizati svijest u prvom redu mlađih osoba. Također, Andrija će provoditi asistiranu samoanalizu za pojedince koji imaju neke simptome te ih uputiti dalje.

Korigirat će mjere za rad u domovima umirovljenika

Krunoslav Capak komentirao je proboj koronavirusa u domove za starije i nemoćne, gdje su uvedene strože mjere otkako se dogodio prvi i najmasovniji slučaj zaraze u Splitu.

“Uz postojeće mjere, nakon proboja u Splitu morali smo donijeti nove mjere. Većina tih mjera ostaje, no korigirat ćemo mjere koje se odnose na broj radnika u grupama, jer nemaju svi domovi dovoljno zaposlenika kako bi se organizirali na takav način. Sve ostalo što se tiče higijene, zabrane kretanja i ostaloga ostaje” – rekao je Capak.

Virus nakon Splita, Koprivnice, Ploča i Dubrovnika ušao i u Dom za starije u Makarskoj

Capak je komentirao i stanje s opremom, maskama i rukavicama, u domovima za starije i nemoćne. Kazao je kako ne zna koristi li se ta oprema, da ona jest poslana, a da će se njezino korištenje kontrolirati.

Tako je u nedjelju iz Kine stiglo 60 tona opreme koja je raspoređena prema zdravstvenim ustanovama po regijama, među njima i domovima, no ima li je i dalje dovoljno ostaje otvoreno pitanje, jer zapravo trenutne kontrole u svim ustanovama nema.

Kako je naglasio ministar Davor Božinović, broj zaraženih i dalje nije u padu, no linija je i dalje linearna te se uspjelo spriječiti širenje zaraze i opterećenje na zdravstveni sustav, za razliku od ostalih zemalja u kojima svjedočimo drugačijim prizorima.

Situacija u Udbini stabilna je, a u Ličko-senjsku županiju poslan je još jedan epidemiolog, rekao je Capak.

 

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap