Što je pravobraniteljica napravila za umirovljenike? “Siromaštvo starijih osoba neprekidno raste”
Pučkoj pravobraniteljici osmogodišnji mandat istekao je danas, saborski Odbor sutra će razgovarati s četvero novih kandidata, među kojima je i dvoje umirovljenika za tu funkciju, a konačan izbor mogao bi biti u Saboru potvrđen već u petak. Dok čekamo novog borca za ljudska prava u Hrvatskoj, vrijedi se podsjetiti što je to Lora Vidović napravila za umirovljenike.
Lora Vidović nakon osam godina danas odlazi s funkcije pučke pravobraniteljice. Na odlasku ističe da je u fokus stavljala siromaštvo kao najvažniju stvar koju je isticala, ali i da su je zbog njezinih detaljnih izvještaja i preporuka Hrvatskom Saboru odbijali puštati za govornicu.
Prosječna mirovna ispod je granice siromaštva
“Pitanje siromaštva bilo je na vrhu prioriteta u mom radu. Stopa siromaštva u Hrvatskoj se možda postupno i smanjuje u općoj populaciji, ali među osobama starije životne dobi, nažalost, neprekidno raste. Granica ispod koje se netko i službeno smatra siromašnim je doista niska, a prosječna mirovina je ispod te granice, i to za gotovo 150 kuna. Čak svaka druga starija osoba koja živi sama je u riziku od siromaštva” – kazala je ovih dana za Jutarnji list.
Pojašnjava kako je siromaštvo posljedica nejednakog regionalnog razvoja u Hrvatskoj. To je dramatično razotkrio potres u Sisačko-moslavačkoj županiji, gdje su napokon pod reflektore javnosti došli ljudi koji žive udaljeni i izolirani, bez struje i vode, bez pristupnih puteva i od ono malo hrane što sami proizvedu, s nikakvom ili vrlo malom podrškom kroz socijalne usluge, 100 kuna vožnje taksijem udaljeni od prvog liječnika.
“Donošenje novog Zakona o socijalnoj skrbi odgađa se već godinama, a u Vladinom Mišljenju na naše posljednje Izvješće stoji da ga ni lani nije donijela zbog nepovoljnog fiskalnog učinka na proračun. Dakle, gledaju na njega isključivo kao na preskupi trošak, a ne kao na investiciju u najslabije” – rekla je Vidović.
Presjek mandata s konkretnim postignućima napravljen je i na internetskoj stranici Ureda pučke pravobraniteljice, gdje je Vidović zaključila:
„Podrška najranjivijim članovima našeg društva nije trošak, već ulaganje u suzbijanje siromaštva i nejednakosti.”
Izdvajamo neke od stvari koje je pučka pravobraniteljica učinila za starije i siromašne građane:
-
Ojačana je zaštita starijih od nasilja u obitelji, nakon što su uvaženi komentari na Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, o potrebi da se upravo starije prepozna kao posebno ranjivu skupinu, pa je kao prekršaj po prvi puta navedeno i njihovo zanemarivanje.
-
Kao važan način zaštite starijih od zlouporaba ugovora o dosmrtnom/doživotnom uzdržavanju, na preporuku je zabranjeno njihovo sklapanje pružateljima socijalnih usluga, njihovim zaposlenicima i članovima njihovih obitelji
-
Povećan je iznos pomoći za uzdržavanje, odnosno zajamčene minimalne naknade za samca, temeljem preporuka prilikom izmjena i dopuna Zakona o socijalnoj skrbi
-
Nakon reagiranja pučke pravobraniteljice umirovljenica je prestala dobivati dvostruke račune za isti stan, za koji se nije znalo pripada li gradu ili državi
-
Građanima koji ne mogu platiti račun osigurana je minimalna količina vode koja im se ne smije uskratiti, a propisani su i uvjeti i kriteriji za obustavu ili ograničenje isporuke vode, što je bila višegodišnja preporuka
-
Omogućeno je doniranje hrane svima kojima je to potrebno, nakon što je, prema komentarima na Zakon o poljoprivredi, promijenjena definicija krajnjih primatelja i proširen njihov obuhvat
Pučka pravobraniteljica svake godine ponosi Izvješće s preporukama za potrebno postupanje Hrvatskom Saboru, a u kojem između ostalog obrađuje slučajeve koji se tiču starijih osoba i umirovljenika, njihove socijalne sigurnosti i mirovinskog osiguranja. Posebna tema posvećena je svake godine diskriminaciji temeljem životne dobi te stanju u domovima umirovljenika.