Starije osobe šire više lažnih informacija od mladih, a zato postoji poseban priručnik

Ana Kanazir
14. srpnja 2024.
Novosti
A- A+

Starije osobe se često služe internetom i upravo tamo najčešće čitaju vijesti. Ipak, iako se znaju služiti modernim tehnologijama, istraživanje je pokazalo da stariji šire lažne informacije češće nego mlađe osobe. Upravo zato je prije dvije godine izdan poseban ‘Vodič za srebrne surfere – priručnik o internetu i društvenim mrežama za osobe treće životne dobi’.

ženska osoba sjedi ispred prijenosnog računala i pretražuje podatke

Korištenje interneta kod starijih osoba | foto: Ilustracija: Pixabay

Osobe starije životne dobi koje koriste informacijsko-komunikacijske tehnologije se često u literaturi nazivaju i srebrni surferi. Internet tako najviše koriste za čitanje vijesti i ostale zanimljivosti na portalima, a kako bi se još bolje snašli postoji poseban priručnik.

Prijevare na internetu i kućnom pragu: Policija umirovljenicima predstavila kampanju 'Web heroj'

Stariji najviše čitaju vijesti na internetu

Stariji od 65 godina često koriste internet, ali i društvene mreže. Tako najčešće čitaju vijesti na raznim portalima, dok društvene mreže većinom koriste za razgovor s prijateljima i rodbinom, kako se navodi u istraživanju objavljenom u časopisu ‘Suvremena psihologija’. S druge strane, zanimljiva su istraživanja iz 2019. godine koja pokazuju da iste ove osobe šire dezinformacije i lažne vijesti osjetno češće nego mlađe osobe.

Točnije, radi se i do sedam puta više i to zbog nedovoljnog poznavanja funkcioniranja interneta i društvenih mreža, kako navodi medijskapismenost.hr. Upravo zato postoji ‘Vodič za srebrne surfere – priručnik o internetu i društvenim mrežama za osobe treće životne dobi’.

Više različitih tema

U Vodiču se može naučiti kako koristiti društvene mreže ili aplikacije, ali i kako se čuvati prevara i obmanjujućih oglasa na internetu. Postoji i poglavlje o lažnim vijestima i dezinformacijama, a priča se i o tome gdje pronaći pouzdane izvore informacija, a možete vidjeti i pet pitanja koja si trebate postaviti prije nego objavljujete neke informacije. Na kraju se nalazi i mali rječnik novomedijskih pojmova pa možete naučiti što su algoritmi, što je chatbot ili što znači riječ viralno.

Priručnik je napravljen za one koji se tek ulaze u svijet interneta, ali ima i vrlo korisnih informacija za sve ostale. Na kraju imate nekoliko vježbi kojima možete provjeriti svoje znanje, pa tako vas čeka kviz o medijima, ali brojne druge vježbe koje možete raditi i u paru. Cijeli Vodič možete vidjeti ovdje. Osim vodiča, često se održavaju i razne organizirane edukacije za starije osobe u gradovima diljem zemlje, a policija nerijetko piše o tome kako spriječiti prevare na internetu, dok postoji i poseban projekt web heroj, o čemu smo pisali ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap