Srušena osječka Šećerana: Ovi su pogoni nekada prehranjivali stotine obitelji
Tužan prizor šokirao je brojne Osječane. Srušena je stoljetna Šećerana koja je nekada prehranjivala na stotine obitelji. Tvrtka ne radi već tri godine, a sada je umrla i posljednja nada. Ova je tvornica proizvodila je nekada 560.000 tona šećera, a s radom je počela davne 1906. godine.
Tvornica šećera Osijek, ili popularno zvana osječka Šećerana ne radi već više od tri godine. Vijest da se nakon više od 100 godina ovdje neće proizvoditi šećer 2021. šokirala je mnoge. Sve donedavno tinjala je nada da će možda proizvodne pogone preuzeti neki investitori i u njima pokrenuti – nešto. Međutim, prošlog je tjedna postalo jasno da se to neće dogoditi, jer je počelo rušenje pogona, piše naš sestrinski portal Bauštela.hr.
Nekada se ovdje proizvodilo 560.000 tona šećera
Ovaj tužni prizor Osječani su s nostalgijom promatrali sa željezničkog nathodnika u blizini. Proizvodni kapacitet Tvornice šećera Osijek po kampanji bio je 560.000 tona šećera. Hranila je desetljećima stotine obitelji. Tvornica šećera Osijek započela je s radom 1906. godine te se od tada u procjepima između ratova modernizirala i rasla.
Tijekom Domovinskog rata tvornica je pretrpjela veliku štetu. Naime, na nju je 1991. palo čak 980 čak granata koje su usmrtile radnike na poslu. Prema procjenama, ratna šteta je iznosila 40 milijuna tadašnjih njemačkih maraka. Najveći dio sirovinskog područja bio je okupiran još sedam godina sve do mirne reintegracije.
Bez posla 2021. godine ostalo oko 200 radnika
Nakon Domovinskog rata, 1994. godine tvrtka je postala dioničko društvo te je na pragu novog milenija privatizirana, ali i postepeno modernizirana. U 2005. vlasništvo nad ‘Šećeranom’ preuzima kombinat IPK Kandit i tvrtka nastavlja poslovanje pod imenom Kandit Premijer d. o. o. Osijek.
Samo pet godina kasnije dolazi do poslovnog povezivanja Kandita i tvrtke Žito pa je konditorsko poslovanje izdvojeno u zasebnu tvrtku Kandit, dok je matično poduzeće IPK Kandit preuzelo upravljanje ostalima i promijenilo ime u Kandit grupa. Godinu dana iza toga izmijenilo je naziv u Termes grupa Osijek. U ožujku 2021. tvornica je prestala s radom, a bez posla je ostalo dvjestotinjak radnika. Društvo danas djeluje pod novim nazivom Novpros u sastavu Termes grupe, čiji je većinski vlasnik poduzeće Žito.