Šprajc o prosvjedima umirovljenika: ‘Oni se ne boje jer nemaju što izgubiti, sve su već odavno izgubili’
Zoran Šprajc je u svojoj emisiji Stanje nacije ustvrdio da je u Hrvatskoj krenulo svima osim umirovljenicima. Kako umirovljeničke udruge i političke platforme najavljuju prosvjede, on smatra da bi mogli biti opasni zbog blokade prometa i gospodarstva te bogatog revolucionarnog iskustva prosvjednika.
Vlada je nedavno povećala plaće državnim službenicima, medicinskim sestrama, liječnicima, sucima… Čak je omogućila stranim radnicima da rade u državnoj službi, ali umirovljenici još čekaju na ispunjenje svojih zahtjeva. Zoran Šprajc je u RTL-ovoj emisiji Stanje nacije ustvrdio da je “danas u Hrvatskoj bolje biti Srbin nego umirovljenik”.
– Da nema tih flaša plastičnih, pitala bih ljude kak’ bi hodali ti umirovljenici. Gladni su, znate? Imam par prijatelja i prijateljica koji su gladni, rekla je umirovljenica Biserka.
Što znači glad, u statistiku i brojke preveo je analitičar mirovinskog sustava, Željko Šemper.
– 280.000 umirovljenika ima prosječnu najnižu mirovinu od 285 eura. Svaki peti umirovljenik ide u najnižu mirovinu. To je naša budućnost. Katastrofa, poručio je Šemper.
Razgovor ili puni trgovi
Svjesni su toga u umirovljeničkim udrugama koje su nedavno Vladi poslale otvoreno pismo priprijetivši prosvjedima. Isto čini i politička platforma Umirovljenici zajedno.
– Na Vladi je da pristane na razgovor ili neka nas očekuje na jesen na trgovima i ulicama, poručio je Milivoj Špika iz platforme Umirovljenici zajedno.
Vlada je, kaže Šprajc, na ovu prijetnju reagirala ovlastivši Silvana Hrelju da govori u njezino ime. Hrelja je ovih dana svašta govorio, zbog čega je morao reagirati i portal Mirovina.hr, a osvrnuo se i na najavljene prosvjede.
– Možemo sigurno pokrenuti neke inicijative. Na zimu, a ni na ljeto nije baš humano forsirati umirovljenike na bilo kakve prosvjede, poručio je Hrelja.
Opasni prosvjedi
No, Šprajc je podsjetio da je Hrelja “osnovao Stranku umirovljenika čim je postao punoljetan i od tada je neizostavni koalicijski partner svake vlade”. Uz humanost koju iskazuje Hrelja, misleći pritom da se umirovljenici ne bi trebali prehladiti ili da im sunce ne udari u glavu, Šprajc naglašava da bi umirovljenički prosvjedi mogli napraviti probleme. Prvo u prometu, “jer su tramvaji iovako-ionako već zakrčeni umirovljenicima, trgovi i ulice isto, nikog drugog i nema na njima osim umirovljenika”, a potom i u javnoj sigurnosti.
– Umirovljenici se ne boje policije i vodenih topova jer nemaju što izgubiti, sve su već odavno izgubili. S obzirom na to da su naši umirovljenici prošli već nekoliko ratova imaju bogato revolucionarno iskustvo, a ako oni krenu u štrajk moglo bi doći do kolapsa u cijelom gospodarstvu. Jer ako bake i dede prestanu čuvati unuke, roditelji više neće moći na posao. Drugim riječima Vladi bi bilo bolje da što prije ispuni njihove zahtjeve prije nego umirovljenici pokažu zube, zaključio je Šprajc.