Smještaj u domu za 404 osobe u potpunosti plaća država, evo o čemu se radi
Domovi za starije osobe su sve skuplji i skuplji, pa neke osobe tako nemaju dovoljno sredstava za podmirenje smještaja. Za njih postoji djelomično ili potpuno podmirenje troškova iz proračuna, ako im je Hrvatski zavod za socijalni rad donio rješenje o priznavanju usluge smještaja. Tako se smještaj djelomično plaća za 863 osobe u županijskim domovima, odnosno za 111 osoba u državnim domovima. Onih kojima je smještaj u potpunosti pokriven iz proračuna je u županijskim domovima 399, a što se tiče državnih domova, cijena smještaja se u potpunosti podmiruje za pet osoba, kako su nam rekli iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad. Osim toga postoje i udomiteljske obitelji u kojima je smješteno 3.436 odraslih osoba.
Ukupan broj svih smještajnih kapaciteta za starije osobe u Republici Hrvatskoj iznosi 30.348 korisnika na temelju izdanih rješenja za ispunjavanje mjerila za pružanje socijalnih usluga, kako su nam ovdje rekli iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava. Ipak, treba znati kako neki korisnici domova za starije koji nemaju dovoljno sredstava za podmirenje troškova smještaj plaćaju djelomično, dok ga drugi uopće ne plaćaju. Saznali smo o koliko se osoba radi.
Više od polovice korisnika domova plaća dio iznosa smještaja
Određene starije osobe imaju pravo na potpuno ili djelomično plaćen smještaj u domovima za starije. Točnije, radi se o onima koji nemaju dovoljno sredstava za podmirenje troška smještaja, a za njih će onda Hrvatski zavod za socijalni rad donijeti rješenje o priznavanju usluge smještaja. Saznali smo i o kojem se broju korisnika radi u državnim, a kolikom u županijskim domovima.
Tako od ukupno 1.510 korisnika smještenih u županijske domove na temelju rješenja Hrvatskog zavoda za socijalni rad, iz vlastite mirovine cijenu usluge u potpunosti plaća 248 osoba. Njih 863 smještaj dijelom plaća iz vlastite mirovine, a dijelom iz proračunskih sredstava odnosno sredstava obveznika uzdržavanja, dok se za 399 osoba cijena usluge smještaja u potpunosti podmiruje iz proračuna, kako su nam rekli iz Zavoda za socijalni rad.
Što se tiče državnih domova, tamo je na temelju rješenja smješteno 171 osoba, a od toga 55 osoba smještaj plaća iz mirovine, dok se za 111 osoba smještaj plaća iz proračuna. U ovim domovima je samo pet osoba kojima je cijena usluge u potpunosti podmirena iz proračuna.
Udomitelji su većinom osobe od 40 do 60 godina
Osim institucija, umirovljenici su smješteni i u udomiteljskim obiteljima. Tamo su smještene odrasle osobe koje se ne mogu brinuti za sebe, a najčešće se radi o starijim osobama i osobama s invaliditetom, kako su mnam otkrili iz Zavoda. Oni su u udomiteljske obitelji smješteni na temelju rješenja Hrvatskog zavoda za socijalni rad.
U ovom slučaju udomiteljske obitelji primaju naknadu, a korisnik dobiva potporu koja mu je potrebna. Udomiteljska obitelj tako mora ispunjavati zakonom propisane stambene, socijalne i druge uvjete, a udomitelji su dužni pohađati posebne edukacije. Udomitelji su većinom osobe u dobi od 40 do 60 godina, s time da je najveća frekvencija u razredu od 50 do 54 godine. Udomiteljstvom se bave žene, srednje stručne spreme koje prihode ostvaruju i iz radnog odnosa.
Smanjio se broj osoba u udomiteljstvu
Udomiteljstvo je dakle idealno za starije osobe koje su ranije živjele u obiteljima, ali i za one koje su polupokretne ili nepokretne i trebaju stalnu pomoć i brigu drugih. Ovakav način skrbi ima svoje prednosti, ali i mane za korisnike i za udomitelje, kako je pokazao doktorski rad ‘Udomiteljska skrb za osobe starije životne dobi iz perspektive korisnika, udomitelja, stručnjaka i inspektora’, Marije Penave Šimac. Starije osobe su u istraživanju otkrile kako udomiteljstvo doživljavaju kao oblik skrbi u kojem su zadovoljni uvjetima života, dok s druge strane, udomitelji udomiteljstvo smatraju teškim, zahtjevnim i nedovoljno cijenjenim poslom koji im ipak pruža osjećaj zadovoljstva. I jedni i drugi su iznijeli i prednosti i mane ovakvog oblika skrbi, a više smo pisali ovdje.
U Hrvatskoj je trenutno 1.078 udomiteljskih obitelji za odrasle osobe u koje je smješteno 3.436 odraslih osoba. Situacija je bila nešto drugačija u 2022. godini, kada je 4.257 odraslih osoba živjelo u udomiteljskim obiteljima.