Smještaj u domovima za starije: ‘Volio bih vidjeti ekonomista koji će za 642 eura smjestiti ljude u jednokrevetnu sobu’
Domovi za starije osobe su veliki problem jer se na njih čeka godinama s obzirom na to da su smještajni kapaciteti premali. Kako bi se na neki način doskočilo ovom problemu uručeni su ugovori o izgradnji centara za starije osobe diljem Hrvatske, a i u medijima se sve više priča o ovoj temi. Tako su u emisiji ‘Otvoreno’ ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić, predsjednica Hrvatske udruge socijalnih radnika Štefica Karačić, predsjednik Udruge zdravstvene njege, rehabilitacije i socijalne skrbi Hrvatske udruge poslodavaca Pavo Ćorluka i predsjednica udruge StarKA Sabina Angelina Latin komentirali ovaj problem i dali svoja rješenja.
Kapaciteti za smještaj u domovima za starije su premali, neki nisu zadovoljni ni uvjetima u domovima, a veliki problem predstavljaju i liste čekanje od čak deset godina. Ipak, u ponedjeljak su uručeni ugovori za izgradnju 18 centara za starije osobe čime bi se situacija sredinom 2026. godine, kada će biti izgrađeni, mogla popraviti. O svemu su razgovarali stručnjaci iz raznih područja u emisiji ‘Otvoreno’ na HRT-u.
‘Smještajni kapaciteti nisu dostatni za starije osobe’
Ministar Marin Piletić je priznao kako je svjestan situacije i smanjenih kapaciteta smještaja za starije stanovništvo kojeg prema zadnjem popisu stanovništva u našoj zemlji ima 22,45 posto. Piletić je komentirao i činjenicu da je u domovima za starije samo manje od tri posto umirovljeničke populacije.
– Mi smo svjesni da naši smještajni kapaciteti za naše starije osobe nisu dostatni s obzirom na potrebe koje imamo, sve starije stanovništvo, veliki broj samačkih kućanstava u RH koji se u odnosu na posljednji popis iz 2011., značajno povećao prema popisu 2021. Vlada je kroz plan Nacionalni plan oporavka o otpornosti predvidjela 49 milijuna eura za izgradnju novih centara za starije koji bi uz usluge smještaja osiguravali izvaninstitucijske usluge, rekao je u emisiji Otvoreno na HRT-u.
Centri za starije osobe će se graditi na 18 lokacija, a trebali bi se izgraditi do sredine 2026. godine. Hoće li se jedan ovakav centar graditi i u vašem mjestu, možete provjeriti u ovom tekstu.
‘Moramo gledati u budućnost i širiti usluge’
O problemu smještajnog kapaciteta govorila je i predsjednica Hrvatske udruge socijalnih radnika Štefica Karačić koja je rekla kako bi trebalo dodatno planirati i širiti usluge i u budućnosti za starije osobe jer u suprotnome neće biti dovoljno smještajnog kapaciteta. Dodala je i kako isti korisnik može predati zahtjev za smještaj u veći broj domova pa i broj podnesenih zahtjeva nije baš realan.
– Mi težimo, kada je u pitanju skrb o osobama starije životne dobi, širenju izvaninstitucijskih usluga. Ipak, određeni broj starijih ljudi, zbog dugovječnosti, gubitka funkcionalne sposobnosti i nekih drugih okolnosti, zaista treba smještaj. Smještajnih kapaciteta za te korisnike u državi nema dovoljno. Zato je dobra vijest da idemo u smjeru povećanja tih kapaciteta s izgradnjom centara za starije osobe u većem broju županija. Naravno, to još uvijek neće biti dovoljno da se zadovolje sve potrebe koje naši stariji građani imaju. Udio starijeg stanovništva u društvu je sve veći i veći. Moramo gledati u budućnost, planirati i širiti usluge te oblike zaštite osoba starije životne dobi, kazala je u Otvorenom.
Treba razgovarati i o cijeni domova
O istoj situaciji je svoje mišljenje u emisiji dao i Pavo Ćorluka, predsjednik Udruge zdravstvene njege, rehabilitacije i socijalne skrbi Hrvatske udruge poslodavaca. Iako i on pozdravlja gradnju novih centara za starije, rekao je kako bi se više trebalo govoriti o cijeli javnih domova.
– Mi bi voljeli, kada se govori o cijeni, da se govori o cijeni javnih domova: županijskih, gradskih i državnih. Ekonomskoj cijeni, ne ovoj cijeni što je nedavno gradonačelnik slavodobitno rekao – 642 eura, za smještaj u jednokrevetnoj sobi u Markuševcu. Volio bih vidjeti tog ekonomista koji će tu cijenu staviti na papir i za taj novac smjestiti ljude za ono što je on izjavio. Moramo biti malo ozbiljni, rekao je Ćorluka na HRT-u.
Dodao je i kako imamo praznih i polupraznih kapaciteta jer oni nisu ugovoreni i nisu stavljeni u ravnopravan položaj s javnim centrima.
Problem je i zapošljavanje u novim domovima
Predsjednica udruge StarKA, Sabina Angelina Latin, se pita i tko će raditi u novoizgrađenim domovima. Pri tome je dodala i kako je trenutni kadar prekvalificiran za rad u domovima i kako treba oformiti nova zanimanja. Osim toga, rekla je i kako bi trebalo razmišljati o uslugama izvan institucije, a otkrila je i kako poskupljenja domova nastupaju i diljem Europe, kao i u Americi.
Ova udruga se inače bori i protiv diskriminacije starijih, a više o rezultatima kampanje ‘Stopageism’ nam je Latin objasnila u ovom tekstu. Osim toga, ovdje nam je otkrila i kakvo je stanje u privatnim domovima, ali i na što treba paziti kod biranja ovih domova.