Slučaj bombe u domu: Istražitelji pokušavaju otkriti jednu važnu stvar
Dva dana nakon što je čovjek u vrlo poznim godinama aktivirao ručnu bombu u kuhinji udomiteljske obitelji, smještene u dugoselskoj obiteljskoj kući, traži se i dalje odgovor na čitav niz ključnih pitanja. Jesu li naši stari i nemoćni članovi obitelji sigurni u domovima gdje bi trebali imati najveći stupanj brige i skrbi? Policijska istraga se nastavlja, a istražitelji pokušavaju doznati kako je uopće korisnik doma došao u posjed eksplozivne naprave.
Jesu li stari i nemoćni članovi naše zajednice sigurni nakon što ih smjestimo u neku od ustanova za skrb? Pitanje je nametnula posljednja tragedija kada je 85-godišnjak udomiteljske obitelji Kostanjevac u Dugom Selu za vrijeme nedjeljnog ručka aktivira ručnu bombu. Ubio je sebe, 81-godišnju korisnicu te teško ozlijedio 79-godišnjaka.
Istražuju kako je uopće došao do bombe
Rekonstrukcija događaja već daje naslutiti da je njegov čin bio vrlo promišljen, da vrijeme ručka kada su svi na okupu nije slučajno odabrano. Srećom, neki su ostali u sobama, dok se dijete udomitelja igralo izvan kuće. Sve to ukazuje da je već ionako velika tragedija mogla biti još veća.
Kriminalistička istraga se nastavlja, a na što je fokusirana, otkriva nam Marija Goatti, glasnogovornica zagrebačke policije.
– Cilj je istražiti kako je 85-godišnjak došao u posjed eksplozivne naprave, stoga policijske aktivnosti idu u smjeru istraživanja koje bi dalo odgovor na to pitanje, potvrdila nam je Goatti.
Kako je moguće da čovjek te životne dobi uopće ima ručnu bombu, a ako je nije imao od ranije, pitanje je gdje ju je nabavio, tko mu ju je dao i najvažnije, kako ju je uopće unio u udomiteljsku obitelj te čuvao skrivenu do kobnog trenutka?
Kao mogući motiv ubojstva spominje se starčeva terminalna faza bolesti, za čije je pogoršanje nedavno doznao, no ostaje otvoreno i pitanje zašto je onda želio nauditi i ljudima s kojima je živio, a ne samo sebi?
Sigurnosne mjere? Čekamo odgovor Ministarstva
Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike pitali smo kakve su sigurnosne mjere u domovima za starije te hoće li se one unaprijediti nakon posljednje tragedije, a odgovor ćemo objaviti kada ga dobijemo.
Pitanje sigurnosti sustava otvarano je i ranije teškim ubojstvom koje se prije četiri godine dogodilo kada je muškarac s pištoljem uspio ući u đakovački Centar za socijalnu skrb, gdje je pucao u socijalnu radnicu i pravnika te ih usmrtio. Kada je riječ o domovima za starije, njih je posljednjih godina zadesio čitav niz tragedija na koje smo podsjetili u ovom tekstu.
Građani, prijavite i bez sankcija vratite oružje!
Ilegalno oružje ostaje u obiteljskim kućama, često kod starijih osoba, gotovo 30 godina nakon Domovinskog rata, zbog čega policija uporno naglašava važnost akcije “Manje oružja, manje tragedija“. Građani mogu bez ikakvih sankcija prijaviti ili predati oružje i eksplozivna sredstva uz zajamčenu anonimnost.
-Napominjemo da eksplozivna sredstva građani ne donose sami u policijske postaje kako ne bi došlo do njihovog aktiviranja i neželjenog ozljeđivanja, već namjeru za dragovoljnom predajom mogu prijaviti policiji na broj 192. Nakon poziva na adresu građana doći će policijski službenici u civilu i s vozilima bez oznaka koji će ta sredstva sigurno preuzeti, a ujedno će se osigurati i anonimnost dojave. Detaljne informacije o provedbi Akcije, kao i predaji oružja i drugih eksplozivnih sredstava, mogu se dobiti i putem besplatne telefonske linije na broj 0800 88 92 – apeliraju iz policije.