Slavonsko selo dobilo ogroman vatrogasni dom: Žele ga prenamijeniti u dom za starije, ali…
Prije godinu dana u slavonskom mjestu Vučevci otvoren je veliki Vatrogasno-edukacijski centar, izgrađen europskim novcem. No, većinu vremena zjapi prazan pa ga općinske vlasti žele prenamijeniti u dom za starije osobe. To, pak, nije moguće zbog ugovorne klauzule koja priječi prenamjenu objekta.
Vučevci, nedaleko od Đakova, nekoć su bili veliko i bogato selo s brojnim njemačkim stanovništvom. No, prema posljednjem popisu stanovništva, u njemu živi svega 250 ljudi. Prošle je godine u tom mjestašcu otvoren veliki Vatrogasno-edukacijski centar, koji do danas nije ispunio svoju svrhu.
Činilo se kako će to selo, koje se nalazi izvan važnijih prometnih pravaca konačno živnuti s otvorenjem centra. Poznato je da su u ruralnim sredinama vatrogasni domovi često mjesto okupljanja i događanja. No ovaj dom, financiran europskim sredstvima to nije, piše novinarka Glasa Slavonije, Suzana Župan.
– Ljeti bar nema troškova grijanja, a zimi za tu stavku izdvajamo 2 – 3 tisuće eura jer grijanje mora biti bar na minimumu da ne bi došlo do pucanja cijevi. Tu su i ostali režijski troškovi održavanja, “klime”…, govori načelnik Općine Viškovci, Petar Zorić.
Nemoguća prenamjena
Vatrogasni dom trenutno koriste šahovski, internetski i fitness klub. Ponekad se u njemu odvijaju rođendanske proslave ili krstitke. No, većinu vremena dom od 830 četvornih metara, koji je koštao gotovo milijun eura – zjapi prazan.
– S druge strane, objekt izgrađen na mjestu starog, ruševnog doma, veličinom prostora, sadržajima i opremljenošću pruža ogromne mogućnosti, pa smo razmišljali da ga prilagodimo za, primjerice, dnevni boravak za starije osobe, poput svojevrsnog dnevnog doma za starije koji je ovdje potreba. No ne možemo. Stoji, naime, klauzula da objekt ne smijemo prenamijeniti u prvih pet godina, govori načelnik Zorić.
Starije osobe na čekanju
Tako će umirovljenici, kojih je u Vučevcima očito sve više, morati pričekati sve do 2027. godine. Pitanje je hoće li i tada, s obzirom na općinski proračun, biti mogućnosti prenamjene. Mjesta u domu za takav sadržaj svakako ima – velika dvorana, u potpunosti opremljena kuhinja s posuđem za 200 osoba, brojne prostorije, sanitarni čvorovi i velika terasa i parkiralište, sadržaji su s kojima se ne mogu pohvaliti baš svi domovi za starije u Hrvatskoj. Dio prostora bi općina bila voljna prenamijeniti u trgovinu, no ugovorna klauzula ipak to sprječava.
Tako je, čini se, europski novac bačen u vjetar. U opisu projekta stoji da je “vatrogasno-edukacijski centar vrlo važan za svaku manju zajednicu jer takav objekt ima široku namjenu za lokalnu zajednicu”. Točno, no ne i u sredinama u kojima je ljudi sve manje.