Siromaštvo umirovljenika: Čekaju kraj radnog vremena da kupe pokvareno voće i povrće
Kopanje po kontejnerima proširilo se u sve krajeve Hrvatske. Potrebno je skupiti oko 40-ak boca kako bi umirovljenici mogli kupiti osnovno – kruh i mlijeko. Za siromašne umirovljenike nema odmora ni u Dalmaciji, koji svoju bijedu prezentiraju pred njihovim bogatim vršnjacima – turistima iz razvijenih zemalja.
Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović prije nekoliko mjeseci je pred okupljenim novinarima, u društvu Milana Bandića, iskazala zadovoljstvo jer u “Zagrebu nema beskućnika”. Beskućnika, ali i onih s krovom nad glavom koji žive bez osnovnih stvari puna je Hrvatska.
Makarska – 1.200 umirovljenika živi ispod praga ljudskog dostojanstva
Njihov broj se, odokativno, povećao u zadnjih 15-ak godina, a slobodnadalmacija.hr donosi priču o makarskim umirovljenicima. Ima ih 1500, a 1000 ih ima miroivne manje od 2.500 kuna. Čak 800 njih prima mirovinu od oko 1.600 kuna, a dosta je onih s najmanjim mirovinama od oko 700 kuna. Razgovarali su s predsjednikom makarskog ogranka Hrvatske stranke umirovljenika Milanom Grbavcom koji je gradski vijećnik:
“Granica siromaštva lani je iznosila 2.320 kuna, tako da u Makarskoj 1200 umirovljenika živi ispod praga ljudskog dostojanstva, a s druge strane, ima ih 70 s povlaštenim mirovinama i do 12 tisuća kuna. Prema hrvatskom Zakonu, košarica za četveročlanu obitelj iznosi 4500 kuna, a za dvočlanu 2300 kuna, pa je prema brojkama jasno kako živi bračni par umirovljenika. Jadno i bijedno, kako nitko ne zaslužuje nakon četiri desetljeća radnog vijeka”, kazao je za Slobodnu Dalmaciju.
Neki od njih, doduše, imaju apartmane pa se “pokriju”, dok su neki iskoristili mogućnost rada na pola radnog vremena, posebice bivši policajci ili vojnici koji su u mirovinu otišli s beneficiranim radnim stažem.
Rade na crno jer lijekovi nisu besplatni
Nekim umirovljenicima pomažu djeca, a drugi su se zaposlili na crno – od čiščenja apartmana, stanova i kafića do čuvanja djece i rada na gradilištu.
“Do sada su prilikom rada nakon umirovljenja morali zamrzavati mirovinu, a sada zakonski više ne moraju, ali im se skida dio mirovine ako rade četiri sata dnevno ili 20 tjedno, primjerice s 2000 na 1940 kuna. S obzirom na to da na tržištu manjka radne snage, dosta umirovljenika rade i kao vozači autobusa” govori Grbavac.
Mnogo građana starije dobi ovisi o skupim lijekovima, a s mirovinom od oko 2.200 kuna moraju biti iznimno lukavi – svaki dan je borba.
“Primjerice, moja mjesečna mirovina iznosi 2400 kuna, od čega dopunsko zdravstveno osiguranje plaćam 80 kuna, a 454 kune svakog mjeseca potrošim za lijekove, što je gotovo petina mirovine i to nije dostatno za život. Događa se da na ulici sretnete prijatelja ili kolegu umirovljenika i doslovno bježite od njega jer nemate ni za kavu”, ispričao je Grbavac.
Grbavac napominje kako Makarska ne vodi računa o svojim umirovljenicima – skromna božićnica od 200 kuna išla je u punom iznosu umirovljenicima s primanjima od 1.200 i 3.500 kuna. Grbavac pojašnjava kako to nije dobra raspodjela, a ovoga tjedna će gradonačelniku prezentirati rješenje o mjesečnim dotacijama. Oni s mirovinama do 1.500 kuna trebali bi dobiti 300 kuna, 250 kuna za umirovljenike s mirovinama do 2.000 kuna i 150 kuna onima s primanjima do 2.500 kuna.
“Kako živimo? Ne znam ni ja kojom magijom.”
Umirovljenici većinu stvari kupuju na akciji i drže se proizvoda niže kvalitete. Začaran je to krug jer loša prehrana utječe na njihovo zdravlje, a samim time rastu i troškovi lijekova:
“Kako živimo? Ne znam ni ja kojom magijom. Makarski umirovljenici uglavnom hranu kupuju na akcijama i pomno prate u kojim se trgovačkim lancima one odvijaju, a usput, primjerice, na tržnici besplatno uzimaju oštećeno voće i povrće pred kraj radnog vremena. Većina umirovljenika srami se svojeg financijskog stanja, pa nerijetko plastične boce iz kontejnera kupe i umirovljeni profesori, ali to je danas neminovno”, kazao je Grbavac.
Sve u svemu, život umirovljenika u Makarskoj opisuje ovako. Kada mirovina stigne – prvih deset dana se životari, a drugih 20 se gladuje.