Sindikati upozorili: ‘Danas siromašni radnici, a sutra siromašni umirovljenici i socijalni slučajevi’

Jasmina Grgurić Zanze
8. listopada 2024.
Novosti
A- A+

Kolektivnim ugovorima u Hrvatskoj obuhvaćeno je samo 46,5 posto radnika. Sindikati od Vlade traže da država javni novac dodjeljuje samo onim tvrtkama u privatnom sektoru koje imaju kolektivne ugovore. Bez njih, nema dostojanstvenog rada, a male nisu samo plaće, nego i ostala radnička prava. Da će danas siromašni radnici sutra biti siromašni umirovljenici i socijalni slučajevi, upozorila je predsjednica Hrvatskog sindikata telekomunikacija, Vesna Mamić.

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Prosječna plaća u kolovozu je iznosila 1.315 eura, a prosječna mirovina u takvoj plaći čini oko 47 posto udjela, o čemu smo pisali ovdje. Ipak, plaće u privatnom sektoru često su ispod prosjeka. Cijena rada neprestano se snižava, a nema ni kolektivnih ugovora koji bi zajamčili veća prava. Ove poruke mogle su se čuti jučer u povodu Svjetskog dana dostojanstvenog rada kojeg su u Hrvatskoj obilježili Nezavisni hrvatski sindikati i Hrvatski sindikat telekomunikacija.

Javni novac samo tvrtkama s kolektivnim ugovorima

Kolektivnim ugovorima u Hrvatskoj je obuhvaćeno samo 46,5 posto radnika. Stanje je posebno loše u privatnom sektoru u kojem granski kolektivni ugovori postoje samo u graditeljstvu, ugostiteljstvu i turizmu te drvnoj industriji. Prema Europskim direktivama i preporukama Vijeća, sve europske zemlje su obvezne štititi i promicati kolektivno pregovaranje. Ako je pokrivenost kolektivnim ugovorima manja od 80 posto, članice EU-a bit će obvezne izraditi i provesti nacionalne akcijske planove za povećanje obuhvaćenosti.

U telekomunikacijskoj djelatnosti četvrtina radnika za kompleksne poslove koje obavlja prima plaću manju od 1.000 eura mjesečno neto, što je ispod granice dostojanstvene plaće.

Radnik | Ilustracija: Pexels
Umirovljenici koji rade na četiri sata imaju pravo i na godišnji, evo kako se računa

– Tražimo od Vlade da se javni novac svih hrvatskih građana, na javnim natječajima, dodjeljuje tvrtkama koje imaju kolektivne ugovore, jer samo kolektivni ugovor osigurava dostojanstven rad. Stoga pozivamo sve tvrtke koje djeluju u telekom industriji da sklope kolektivne ugovore i osiguraju primjerenu plaću za sva radna mjesta,  ali i druga radna i materijalna prava. Mada rade u najprofitabilnijoj djelatnosti, statistike pokazuju da 70 posto radnika telekoma ima plaću manju od prosjeka Hrvatske, iako je 50 posto radnika visoke stručne spreme, što je  daleko iznad prosjeka države. Telekom operateri stalno povećavaju cijene usluga građanima, ali radnici od toga nemaju ništa. Danas su siromašni radnici, a sutra će biti siromašni umirovljenici i socijalni slučajevi, istaknula je predsjednica Hrvatskog sindikata telekomunikacija, Vesna Mamić.

Jurčić: ‘Minimalna plaća treba biti 1.000 eura’

Minimalna plaća u Hrvatskoj trebala bi iznositi 1.000 eura, prosječna plaća bi trebala biti 2.000 eura, a plaća visokoobrazovanog stručnjaka s minimalno dvije godine radnog staža 3.000 eura, poručio je bivši ministar gospodarstva Ljubo Jurčić.

Omjer radnika i umirovljenika najveći u Istarskoj, a najmanji u Sisačko-moslavačkoj županiji, pogledajte ostale

– Da bismo postigli dugoročnu održivost gospodarstva, moramo pomiriti tri bitna područja; imati obrazovane ljude za nove tehnologije, ravnomjernu raspodjelu nacionalnog dohotka i očuvanu prirodu, zaključio je Jurčić.

Prema najnovijim podacima Zavoda za mirovinsko osiguranje, Hrvatska ima sve više radnika. Krajem rujna bilo ih je 1.740,383, što je tri posto više nego lani i šest posto više nego preklani. Pomaci nisu veliki, ali ipak se, uz smanjenje nezaposlenosti, pozitivno odražavaju i na odnos radnika i umirovljenika, o čemu više možete pročitati ovdje. Među radnicima je i više od 32.600 umirovljenika koji rade do polovine radnog vremena. Njihova su prava jednaka ostalim radnicima, unatoč tomu što su u mirovini i rade na pola radnog vremena pa tako imaju pravo na godišnji odmor.

Copy link
Powered by Social Snap