Sindikati otkrili: Evo koliko će iznositi najskuplja, a koliko najjeftinija blagdanska košarica
Nezavisni hrvatski sindikati su napravili analizu na temelju namirnica koje se nalaze u blagdanskim košaricama, a otkrili su i koliko će iznositi cijena blagdanske košarice za ovu godinu za tročlanu obitelj. Podijelili su košarice u tri kategorije, a tako će ove godine tradicionalna i najskuplja košarica iznositi 2.602,47 kuna, skromnija košarica će iznositi 1.153,07 kuna, dok će ona najjeftinija iznositi 680,17 kuna. U ovu cijenu nije uračunat iznos božićnih drvca i drugih troškova. Temeljem dostupnih podataka i analiza Nezavisni hrvatski sindikati predviđaju kako će potrošnja u prosincu ove godine iznositi više od prošlogodišnjih rekordnih 17,5 milijardi kuna.
Blagdanska potrošačka košarica Nezavisnih hrvatskih sindikata obuhvaća troškove tradicionalne hrane ovih blagdana, a blagdanska košarica je podijeljena u tri kategorije. Tako će se razlikovati sadržaj košarica, ali i normativi samih jela i pića. Važno je reći kako su se cijene bilježile u trgovačkim lancima i na tržnicama, a za određivanje cijena se koristila najčešća cijena, odnosno aritmetička sredina.
Svaka namirnica ima svoju jeftiniju zamjenu
Blagdanska košarica tako obuhvaća troškove hrane na Badnjak, Božić, blagdan sv. Stjepana, Silvestrovo i Novu godinu, a košarica je temeljena na tradicionalnoj blagdanskoj prehrani koja se najčešće konzumira diljem Hrvatske. U obzir se uzelo i da će se drugi dan jesti ostaci hrane.
Što se tiče tri različite košarice, naveli su i koja će se točno hrana pronaći u kojoj te koja je jeftinija alternativa u onoj najjeftinijoj košarici.
– Pokazalo se kako veliki broj građana zamijeni skupi bakalar, zubatac ili škarpinu s oslićem ili nekom drugom još jeftinijom ribom – srdelama, šarunom ili manjim trljama. U nekim će krajevima, ako je riječ o prženoj slatkovodnoj ribi ili o „fišu“, one skuplje ribe – štuku i soma, zamijeniti šaran, babuška i više ribljih glava uz pokoju sitnu ribicu, a puricu će zamijeniti jeftinija perad – pile, kokoš ili neko drugo jeftinije meso, objasnili su iz Nezavisnih sindikata i dodali kako će se i naresci kao što su pršut, kulen i šunka, zamijeniti jeftinijim inačicama, a štedjet će se i na juhi i sarmi za koju će se koristiti jeftinije i manje kvalitetno mljeveno meso s malo više riže.
Neke skuplje slastice će nažalost isto biti izostavljene ili zamijenjene jeftinijim kolačima.
Potrošnja će ove godina biti veća od prošlogodišnjeg rekorda
Kao što smo pisali ovdje, najveći porast potrošačkih cijena na godišnjoj razini u prosjeku zabilježen je upravo u skupinama Hrana i bezalkoholna pića koja su poskupjela za 19,2 posto. Zato će svima dobro doći i izračun one najjeftinije košarice. Iz sindikata su otkrili i o kojim se ciframa točno radi.
Tradicionalna i najskuplja košarica će iznositi 2.602,47 kuna, skromnija košarica će iznositi 1.153,07 kuna, dok će ona najjeftinija iznositi 680,17 kuna. Iako iz sindikata nisu bilježili podatke za prethodne godine, mi imamo podatke za 2018. godinu, kada je, prema izračunima sindikata, tradicionalna potrošačka košarica za blagdansku sezonu iznosila 2.176 kuna, srednja košarica je iznosila 969 kuna, a najjeftinija potrošačka košarica iznosila je 581 kunu. Dok su tada predviđali da će ukupna potrošnja u prosincu 2018. godine iznositi više od 13,5 milijardi kuna.
– Nezavisni hrvatski sindikati predviđaju kako će potrošnja u prosincu ove godine iznositi više od prošlogodišnjih rekordnih 17,5 milijardi kuna. Predviđanja su temeljena na visokom rastu cijena, doznakama iz inozemstva, rastu (iako nedovoljnom) plaća i mirovina te promjenama Pravilnika o porezu na dohodak kojima se povećavaju iznosi neoporezivih isplata.
Neki troškovi su izostavljeni iz košarice
U pripremi hrane su korišteni standardni recepti, a ni tradicionalna, ni srednja, ni skromna košarica ne obuhvaćaju troškove darova, božićnog drvca, ukrasa, pirotehnike i sličnoga, što se uobičajeno kupuje za blagdane, kao ni troškove putovanja na razna odredišta, plaćene novogodišnje dočeke i slavlja. Samim time su i troškovi još veći, ali i preveliki za umirovljenike kojima je prosječna starosna mirovina za studeni zajedno s međunarodnim ugovorima iznosila 2.870,06 kuna, dok je prosječna starosna mirovina bez međunarodnih ugovora iznosila 3.235,87 kuna. Prosječna mirovina za one koji su skupili 40 ili više godina staža iznosila je 4.005,67 kuna, mirovine bez međunarodnih ugovora koji su skupili 40 i više godina staža za studeni iznosile su 4.641,43 kune, a ove iznose u eurima možete vidjeti ovdje.
U našoj anekti smo vas pitali koliko novaca vi planirate potrošite na božićnu košaricu, a najviše vas, 382 osobe, odnosno vas 48.05 posto je glasalo da će probati potrošiti što manje, a rezultate možete vidjeti ovdje.