Mirovinska reforma zaoštrila je odnose na mnogim relacijama pa tako i onoj između Sindikata umirovljenika Hrvatske, najvećeg nestranačkog predstavnika starije populacije s jedne, te Hrvatske stranke umirovljenika kao njihovog jedinog predstavnika u Saboru s druge strane.
Portal Mirovina.hr prošlog je tjedna objavio izračun Sindikata umirovljenika Hrvatske o najnižoj hrvatskoj mirovini. SUH je pošao od teze da čak ni ta najniža mirovina nije zaštićena, jer se zbog penalizacije prijevremenog umirovljenja ona dodatno umanjuje. Prema njihovoj računici, najniža prijevremena mirovina za 15 godina staža iznosi 768 kuna, a ne minimalno zajamčenih 965 kuna (15 godina staža pomnoženo s vrijednošću najniže mirovine od 64,34 kune po godini).
Računica ne stoji, jer je Sindikat umirovljenika previdio činjenicu da se sa 15 godina staža ne može u prijevremenu mirovinu pa samim time ona ne može ni podlijegati umanjenju. Na to nas je upozorio nekadašnji HSU-ov saborski zastupnik, ekonomist Željko Šemper. Naime, uvjet za odlazak u prijevremenu mirovinu je 35 godina staža, a za žene trenutnih 32,4 godine.
Zagovarali da se najniža mirovina ukine
“Aktualna vrijednost mirovine će od 1.srpnja 2019. biti ista za sve vrste mirovina. Ako će se, primjerice od 1.srpnja mirovine uskladiti sa 2%, onda će se sadašnja AVM od 66,35 kn povećati na 67,68 kn. U tom slučaju će najniža mirovina za 15 godina staža iznositi 1.015,20 kuna, bez umanjenja!” – upozorio je Željko Šemper.
Na reakciju Sindikata umirovljenika nije trebalo dugo čekati. Grešku su priznali, ali Šemperu nisu ostali dužni zbog zasluga koje je pripisao svojoj stranci oko povećanja najniže mirovine. Komentar predsjednice SUH-a, Jasne A. Petrović osvanuo je na Facebook stranici “Pokret protiv siromaštva starijih osoba”.
“Bivši saborski zastupnik Hrvatske stranke umirovljenika Željko Šemper je sa zadovoljstvom raskrinkao “gaf” Sindikata umirovljenika u računici najniže mirovine, te pri tome naglasio kako ona iznosi 1.015 kuna! Da, SUH je pogriješio u izračunu najniže prijevremene mirovine, no kolega Šemper je lagao kad je svojoj stranki pripisao zasluge za to što će se najniža mirovina povećati za 3,13 posto od 1. srpnja. Naime, kao član Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe (u ime Matice umirovljenika), obično je zastupao stavove svoje i Hreljine stranke, pa tako i bio protiv povećanja najniže mirovine. Dapače, Šemper i Hrelja su zagovarali da se najniža mirovina ukine, a totalno se protivili uvođenju minimalne mirovine koja bi bila socijalna linija umirovljeničkog siromaštva. HSU je uporno tražio da se najniža mirovina prebaci u socijalu i na Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu skrb, jer ne shvaćaju smisao solidarnosti unutar i među generacijama u javnom mirovinskom stupu. To je ono: rugala se sova sjenici” – napisala je Petrović.
Podsjetimo, Šemper je kazao da je povećanjem najnižih mirovina za 3,13% zakonodavac konačno usvojio 15 godina stari zahtjev Hrvatske stranke umirovljenika, da se konačno odredi jedinstvena aktualna vrijednost mirovine (AVM) za sve mirovine.
Oko najniže mirovine tenzije skočile i ranije
No, ovo nije prvi put da je zaiskrilo na relaciji SUH- HSU. Šemper je, podsjetimo, reagirao i na prozivke sindikalne predstavnice Petrović. Ona je pak u siječnju po donošenju mirovinske reforme Silvana Hrelju i Hrvatsku stranku umirovljenika usporedila sa stripovskim zlikovcem Superhikom i njegovom ekipom, također zbog stava oko minimalne mirovine. Prozvanim se osjetio Šemper te negirao navode o privilegiranoj saborskoj mirovini.
Kada se podjele počnu događati među onima koji bi trebali biti na istoj strani, u interesu umirovljenika koji žive jako loše, onda ništa drugo ne preostaje nego konstatirati da to nipošto nije dobro. Energiju bi bolje bilo, smatraju naši čitatelji umirovljenici, usmjeriti u zajednički glas prema onima koji mogu donijeti odluke za dostojanstveniji život hrvatskih građana treće dobi.