Koliko je medijska pismenost važna, najbolje nam je dokazala pandemija novog koronavirusa koja je stvorila nebrojeno mnogo lažnih vijesti i informacija. Riječ je o neprovjerenim podacima za koje ne postoje nikakvi dokazi ni relevantni izvori. Ovo su samo neki mitovi koji su se pojavili u informacijskom prostoru, a u koje ne bismo trebali vjerovati.
Koronavirus je i dalje velika nepoznanica medicini koja svakodnevno nastoji doći do novih spoznaja. Nepoznanica je već i sam naziv, jer riječ je zapravo o novom koronavirusu koji se pojavio 2019. godine i nazvan je SARS—CoV-2. Radi se o novom soju koronavirusa koji prije nije bio otkriven kod ljudi. Bolest uzrokovana tim virusom naziva se COVID-2019.
U medijskom prostoru pojavio se čitav niz lažnih vijesti i informacija, među njima i brojni mitovi o koronavirusu, a u koje doista ne bismo trebali vjerovati. Izdvojili smo 7 korisnih istina koje je navela službena stranica za praćenje svih relevantnih informacija u jeku pandemije, koronavirus.hr.
Vruća kupka ne sprječava koronavirus
Vruća kupka neće vas zaštititi od koronavirusa. Normalna tjelesna temperatura ostaje oko 36,5 °C do 37 °C, bez obzira na temperaturu kupke ili tuša. Zapravo, vruća kupka s iznimno vrućom vodom može biti štetna jer vas može opržiti. Najbolji način da se zaštitite od koronavirusa je temeljitim i čestim pranjem ruku. Time eliminirate viruse koji mogu biti na vašim rukama i izbjegavate infekciju do koje može doći dodirom očiju, usta i nosa.
Koronavirus se ne može prenijeti ugrizom komarca
Do danas nije bilo informacija ni dokaza koji bi upućivali na to da se koronavirus može prenijeti komarcima. Koronavirus je virus koji se primarno širi kapljicama koje nastaju kada zaražena osoba kašlje ili kihne, ili kapljicama sline te ispuštanjem sline iz nosa. Kako biste se zaštitili, često očistite ruke vlažnim maramicama na bazi alkohola ili ih operite sapunom i vodom. Također, izbjegavajte blizak kontakt sa svima koji kašlju i kišu.
Jesu li sušila za ruke učinkovita u uklanjanju koronavirusa?
Sušila za ruke nisu učinkovita u ubijanju koronavirusa. Kako biste se zaštitili od koronavirusa, morate često čistiti ruke vlažnim maramicama na bazi alkohola ili ih prati sapunom i vodom. Nakon što očistite ruke, temeljito ih osušite papirnatim ručnicima koje nakon korištenja bacite u kantu za smeće s poklopcem.
Može li ultraljubičasto zračenje ubiti virus?
UV svjetiljke ne smiju se koristiti za sterilizaciju ruku ili drugih dijelova kože jer UV zračenje može izazvati iritaciju i rak kože.
Koliko su termalni skeneri učinkoviti u otkrivanju zaraze?
Termalni skeneri učinkoviti su u otkrivanju osoba koje su razvile vrućicu (tj. imaju višu od normalne tjelesne temperature). Međutim, oni ne mogu otkriti ljude koji su zaraženi, ali još uvijek nisu dobili temperaturu. To je zato što je potrebno između 2 i 10 dana prije nego što osobe koje su zaražene postanu bolesne i razviju vrućicu, dok neke zaražene osobe uopće nemaju povišenu temperaturu. Također, termalni skeneri ne mogu razlikovati osobe koje imaju povišenu tjelesnu temperaturu zbog zaraze novim koronavirusom od osoba koje imaju povišenu tjelesnu temperaturu zbog neke druge bolesti, primjerice gripe.
Može li nanošenje alkohola ili klora po cijelom tijelu suzbiti koronavirus?
Nanošenje alkohola ili klora po cijelom tijelu ili po bilo kojoj većoj površini kože može dovesti do smrti, jer su alkohol i klor otrovni te se nanošenje istih nikako ne smije raditi. Posebno smrtonosno može biti za djecu pa čak i na manjoj površini kože! Jedino se dezinficijensi na bazi alkohola mogu koristiti za dezinfekciju ruku, dok je sve ostalo izrazito štetno za zdravlje i može biti smrtonosno. Uz to, navedeno neće suzbiti stanice virusa koje su već ušle u vaše tijelo. Nanošenje takvih sredstava može biti štetno za sluznicu (oči, usta…) i odjeću. Imajte na umu da alkohol i klor mogu biti korišteni za dezinfekciju površina, ali ih je potrebno koristiti prema odgovarajućim preporukama.
Dezinfekcijska sredstva napravljena kod kuće mogu pomoći u sprječavanju virusa
U trenucima povremenih smanjenja zaliha dezinfekcijskih sredstava u maloprodaji, na određenim stranicama i društvenim mrežama pojavili su se neprovjereni recepti za domaći gel. Znanstvenici ističu kako su ti recepti pogodniji za čišćenje površina i nisu prikladni za upotrebu na koži. Ne može se napraviti efikasan proizvod za čišćenje ruku kod kuće koji bi zamijenio dezinfekcijske tekućine iz maloprodaje.