Saznajte što kažu stručnjaci o čuvanju gotovine u svom domu: Postoje mjesta na koja novac ne želite sakriti
Posljednjih godina sve je teže uštedjeti određenu svotu novca jer, sagledavajući neprestani rast cijena, nije nimalo jednostavan zadatak pokriti najosnovnije životne troškove. Iz Njemačkog ureda za civilnu zaštitu i pomoć u katastrofama (BBK) su poručili kako bismo svi, u slučaju nestanka električne energije, mogli ostati bez pristupa novcu kojeg čuvamo u banci. Ako možete odvojiti određenu količinu novca u gotovini, obratite pozornost da ga ne čuvate na očekivanim mjestima u domu, poput limenke kave, police s knjigama ili ispod madraca jer u slučaju provale postoji velika šansa da ćete ostati i bez njega.
Nebrojeno puta su se mnogi pronašli u situaciji u kojoj se stvore neočekivani troškovi. Neovisno je li riječ o nekakvom kvaru kućanskog aparata, automobila ili ste dobili uplatnicu s visokim iznosom koji trebate uplatiti što prije, što je gotovo nemoguće ako niste uštedjeli novac. U slučaju da se takvi troškovi ne uklapaju u vašu financijsku situaciju, stručnjaci preporučuju fond za hitne slučajeve. Pod pojmom fonda za hitne slučajeve, podrazumijeva se to da imate gotovinu kod kuće.
Štednja u fondu za hitne slučajeve
Objavljene su preporuke kako možete uštedjeti za fond za hitne slučajeve i o kolikom iznosu je točno riječ. Uz to biste, kako tvrde financijski stručnjaci, trebali čuvati i određenu svotu gotovine i u svom domu, piše fenix-magazin.de.
Za primjer bi bilo dobro uzeti Njemački ured za civilnu zaštitu i pomoć u katastrofama (BBK) iz kojeg su se osvrnuli na doista pomalo neuobičajen scenarij koji je moguć u bilo kojem trenu. U tom slučaju, kada bi došlo do nestanka električne energije, bankomati ne bi funkcionirali, odnosno građani ne bi mogli doći do svog novca ni na koji način. Nestankom električne energije bi bile ograničene ili gotovo onemogućene mogućnosti digitalnog plaćanja.
Iako taj slučaj djeluje kao znanstvena fantastika, potrebno je realno sagledati situaciju i shvatiti da se to može dogoditi u bilo kojem trenu. Preporuka financijskih stručnjaka je ta da imate oko 500 eura u gotovini. Ako je ikako moguće, svako kućanstvo bi, kako tvrde, trebalo imati ušteđevinu u iznosu oko 500 eura u svom domu i to sačuvanu u manjim novčanicama.
Gdje skriti novac u domu?
S druge strane, postoji mogućnost i od provale, stoga ako imate gotovinu u svom domu, morat ćete dobro promisliti gdje ćete ga sakriti od potencijalnih lopova. Ipak je riječ o vašem hitnom fondu.
Na internetu se nude raznih kreativni proizvodi u koje možete sakriti svoj novac i druge vrijedne predmete, no to nije nužno. Uzmite si vremena i pomno razmislite o tome gdje ćete sakriti svoju ušteđevinu. Isto tako, imajte na umu da mjesta kao što su limenka za kavu, polica s knjigama ili ispod madraca su vjerojatno neka od najčešćih mjesta gdje provalnici lako pronađu novac.
Podsjećamo kako je dobro uštedjeti dovoljno novca da su dani u mirovini poprilično jednostavniji. Evo koliko biste, prema teoriji financijskih stručnjaka, trebali štedjeti na godišnjoj razini. Više o tome možete pročitati ovdje.