U odnosu na veći dio Europe, Hrvati imaju manje šanse da uopće dožive mirovinu. Mnoge države se popravljaju dok Hrvatska u isto vrijeme stagnira – prestigla nas je čak i Albanija.
Prema novom EHCI indexu, piše novilist.hr, Hrvatska je ušla u donju trećinu država po pitanju šanse da uopće dođete do mirovine. Od nas su gore samo Srbija, Crna Gora, Sj. Makedonija, Mađarska i Bugarska. Međutim, čak i te zemlje bilježe blagi rast do Hrvatska, koju je prestigla Albanija, i dalje samo stagnira. Sveukupno smo na 24. od moguća 33 mjesta, skromna dva mjesta bolje nego prije godinu dana.
Ubijaju nas krvni tlak, superbakterije i nesiguran cestovni promet
Stopi smrtnosti prije mirovine utječu različiti faktori – od smrtnosti u prometnim nesrećama, gdje smo četvrti najgori u EU, do visokog krvnog tlaka, gdje također držimo četvrto najgore mjesto. Po toj kategoriji, odmah smo uz Estoniju, Latviju i Bugarsku, a zanimljiva je korelacija između smrtnosti prije mirovine i raširenosti viskog krvnog tlaka. Kardiovaskularne bolesti su vodeći uzrok smrti ne samo u Hrvatskoj, nego i u najvećem broju razvijenih zapadnih zemalja.
Prema EHCI indexu (Euro Health Consumer Index), stojimo visoko na ljestvici podmićivanja liječnika. Igrom slučaja, i druge zemlje s visokim postotkom korupcije i mita u zdravstvenom sektoru – imaju manji očekivani životni vijek svojih građana.
Zabrinjavajuće stojimo i na području superbakterija, a riječ je o bakterijama koje su otporne na antibiotike. Gotovo 30 posto infekcija u bolnicama uzrokuju takve bakterije – teško se liječe i povećavaju udio smrtnosti. U susjednoj Sloveniji, recimo, tri puta manje imaju problema sa superbakterijama.
Rak preživi nešto više od 50 posto oboljelih
Preživljavanje raka u Hrvatskoj jedva prelazi 50 posto oboljelih. Velik dio krivice leži na samom sustavu i predugim listama čekanja koji ugrožavaju zdravlje pacijenata. I na ovom polju smo gori od Srbije, Crne Gore, Bugarske i Češke, dok recimo na Islandu i Luksenburgu svi pacijenti oboljeli od raka terapiju dobiju unutar 21 dana.
Jedina stavka po kojoj koliko-toliko dobro stojimo je relativno niska stopa samoubojstava – u Hrvatskoj si dvije osobe dnevno u prosjeku oduzmu život. Da je stopa samoubojstava mrvicu viša – Hrvatska bi definitivno bila među posljednjim zemljama na EHCI listi.
Sve to utječe na prosječno trajanje života u Hrvatskoj i na općenito stanje javnog zdravstva. Hrvati zbog toga žive 3,5 godine manje nego što je prosjek u EU, a nakon 65. godine ih u prosjeku čeka samo pet zdravih godina života.