Sandra Benčić: ‘Ne može cijena struje i plina jednako rasti umirovljeniku i ministru’
Da cijena struje i plina ne može svima rasti jednako, smatra saborska zastupnica Sandra Benčić. Stranka Možemo traži da se cijena energenata najviše subvencionira kućanstvima s niskim dohotkom, a posebno umirovljenicima. Koordinatorica stranke osvrnula se i na najavljeni porez na nekretnine, navodeći da kuća za odmor treba predstavljati neki standard pristojnog života građana, a ne luksuza.
Govoreći o Vladinim mjerama i subvenciji za energente, Sandra Benčić kaže kako nije dobra logika koja jednako subvencionira cijene energenata umirovljeniku s 500 eura mirovine i jednom ministru. Komentirala je i rast cijena struje i plina te porez na nekretnine, pri čemu Možemo nudi drugačija rješenja.
Umirovljenicima se posebno treba spustiti cijena
– Mi hoćemo da se mjere kalibriraju. Ne može cijena rasti horizontalno svima, ne može svima rasti za isti postotak. Moramo naći način kako da kućanstvima s niskim dohotkom, a posebno umirovljenicima, maksimalno subvencioniramo cijenu energenata, rekla je za N1 saborska zastupnica i koordinatorica stranke Možemo.
Podsjetimo, ministar financija Marko Primorac ovih je dana potvrdio da će cijene plina ići gore, a što će gotovo sigurno potaknuti rast cijena struje pa i lančanu reakciju poskupljenja svega.
– Cijene plina i struje će porasti 10 do 15 posto. Subvencije ćemo smanjivati postupno, tako da cijene porastu, ali ne da to bude 30 posto, kako ne bi došlo do kaosa na tržištu, rekao je Primorac, osvrćući se na premijerovu najavu o postupom smanjivanju mjera pomoći protiv energetske krize, o čemu smo pisali ovdje.
‘Kuća za odmor standard je koji želimo za građane’
Benčić je komentirala i Vladin porez na nekretnine koji planiraju uvesti novom poreznom reformom. Saborska zastupnica stranke ‘Možemo’ ističe da nisu za oporezivanje nekretnine za stanovanje i jedne nekretnine za odmor, odnosno vikendice.
– Zašto? Jer to čini okosnicu dobrog života, standarda koji želimo za sve građane. Porez na nekretnine, da bi bio pravedan, mora biti progresivan. Ne možemo jednako oporezivati nekoga tko ima jednu nekretninu, kao onoga tko ih ima osam. Ovisno o broju nekretnina taj porez mora rasti, rekla je Benčić za N1. Zaključila je kako žele da stanovi služe za stanovanje, a ne kao oblik štednje ili špekulativnog ulaganja.